Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Počty udělených víz, odvolání proti neudělení za rok 2012

 

Vysílání styčných úředníku pro přistěhovalectví, vízový informační systém

A) Schengenská krátkodobá víza  (typ C)
Údaje jsou uvedeny za období leden – červenec 2012:

 1. Počet udělených krátkodobých schengenských víz (typ C) za rok 2012: 330 169
 2. Počet odvolání proti zamítnutí, zrušení či zneplatnění víza za rok 2012: 250
 3. Počet úspěšných odvolání proti zamítnutí či zneplatnění víz za rok 2012: 69
 4. Počet odvolání proti zamítnutí, zrušení či zneplatnění víz určených k přezkumu za rok 2012: v roce 2012 byly podány 4 odvolání/žaloby proti zamítnutí, zrušení či zneplatnění víz.

Upozorňujeme, že tento postup je dle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR, možný pouze u žádostí o nové posouzení důvodů neudělení schengenských víz rodinným příslušníkům občanů EU, nikoliv u standardních žádostí o schengenská víza, kde je komisionální rozhodnutí MZV v případě podání žádosti o nové posouzení důvodů neudělení víza konečným vyjádřením k žádosti.

B) Styčný úředník pro přistěhovalectví

Styční úředníci pro migraci a doklady jsou na zastupitelské úřady vysílaní dle Dohody mezi Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem vnitra o vysílání styčných důstojníků pro migraci a doklady na zastupitelské úřady České republiky. Dohoda byla podepsána na základě usnesení Vlády České republiky č. 744 ze dne 27. června 2008.

Pokud je MZV známo, vyslaní styční důstojníci pro migraci a doklady žádný případ žádosti o azyl neřešili.

Pro další podrobnosti doporučujeme kontaktovat Ministerstvo vnitra jako přímého věcného gestora vysílání styčných důstojníků; Ministerstvo zahraničních věcí jakýkoliv interní předpis pro výkon funkce pro zaměstnance ministerstva vnitra nevydává.

C) Vízový informační systém

 1. Statistika počtu schengenských víz s biometrickými identifikátory: (pozn.: týká se pouze dvanácti zastupitelských úřadů ČR, kde je biometrika nabírána).
  Abu Dhabi 8
  Alžíř 1652
  Ammán 230
  Bagdád 29
  Beirút 827
  Káhira 10419
  Damašek 315
  Islamabad 1
  Rabat 289
  Tel Aviv 99
  Tripolis 1653
  Tunis 1200
 2. Ministerstvo zahraničních věcí ani příslušné diplomatické mise žádnou formální stížnost týkající se biometrických identifikátorů neobdržely.
 3. Úředníci procházejí standardním předvýjezdovým školením, které je rovněž zaměřeno na Vízový informační systém. Vzhledem ke skutečnosti, že plošné zavádění VISu momentálně teprve probíhá, jsou při instalaci potřebného zařízení na odebírání otisků prstů a softwarového vybavení úředníci zaškolováni rovněž/znovu přímo na místě odborníky Ministerstva zahraničních věcí při instalaci zařízení. Subkontrahovaní dodavatelé nejsou prozatím do procesu odebírání biometrických identifikátorů zahrnuti.
 4. Školení se vztahuje pochopitelně i na vhodné postupy respektující důstojnost žadatele v případě nemožnosti odběru otisků prstů. Otisky prstů jsou odebírány ve vyhrazené diskrétní zóně, žadatelům je případně umožněno podání žádostí ve zvláštním termínu k tomu určeném.
.