Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Porušování unijního práva Španělskem

 

Žádost z 31.7.2017

1) Jaké další kroky k řešení podniklo MZV od 11. dubna 2017 dodnes? Pokud žádné nepodniklo, napište mi, prosím, zdali takové kroky plánujete podniknout a kdy. Pokud žádné kroky neplánujete, stěžuji si na nesprávný úřední postup spočívající v nicnedělání.

2) Z Vaší dřívější odpovědi vyplývá, že Evropská komise plánuje oslovit španělské soudruhy, jestli by náhodou nechtěli začít dodržovat unijní právo. Napište mi, prosím, zdali je Vám známo, co konkrétně Komise udělala. Pokud to není jasné, žádám Vás, abyste tuto informaci obratem zjistili.

3) Je MZV známo, že by GŘ Komise pro spravedlnost již ukončilo vyhodnocování věci? Pokud Vám toto známo není, žádám Vás, abyste aktuální stav zjistili a urgovali.

V návaznosti na žádost o poskytnutí informací ve věci údajného porušování unijního práva Španělskem a nečinnosti českých a unijních orgánů v záležitosti Vašeho syna, Vám poskytujeme následující informace:

Ministerstvo zahraničních věcí se prostřednictvím Stálého zastoupení při Evropské unii v Bruselu opět ve věci obrátilo na kabinet paní komisařky Věry Jourové. V reakci bylo sděleno, že Evropská komise nadále zkoumá jednotlivé případy, u kterých Španělsko vykazuje nedostatky při spolupráci. Zástupci Evropské komise byli přítomni bilaterálnímu jednání mezi Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí a španělským Ministerstvem spravedlnosti v rámci zasedání Evropské justiční sítě. Učiněn byl závěr, že prozatím nebylo možno identifikovat soustavné porušování předpisů Evropské unie Španělskem a proto nejsou naplněny podmínky pro zahájení řízení o porušení práva ze strany Evropské komise vůči Španělsku.

Evropská komise bude situaci nadále monitorovat a vyvíjet snahy za účelem nalezení méně formálních cest (včetně intervence ze strany paní komisařky Jourové) k tomu, aby Španělsko začalo lépe spolupracovat s ostatními členskými státy Evropské unie v oblasti rodinného práva.

 

.