Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozice ČR k vojenskému zásahu v Libyi

 

Odpověď na otázku, proč Česká republika podpořila kroky nutné pro vynucení rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1973/2011, je třeba hledat v našich základních hodnotách, mezi které mj. patří podpora demokracie a úcta k lidským právům.

Použití brutální síly vojenských jednotek M.Kaddáfího proti civilistům bylo pro nás nepřijatelné a ČR ho po právu odsoudila. Budoucnost Libye v čele s M.Kaddáfím nebyla možná, odmítli ji především sami obyvatelé Libye. Severoatlantická aliance, jejíž je ČR členem, se zapojila do operace United Protector v Libyi na základě mandátu daného rezolucemi Rady bezpečnosti OSN č. 1970 ze dne 17. února  2011  a č. 1973 ze dne 17. března 2011 (úplné znění obou rezolucí je k dispozici na internetových stránkách OSN).  Tyto rezoluce opravňují k použití síly k ochraně libyjského civilního obyvatelstva a obydlených oblastí. V souladu s kapitolou VII Charty OSN rezoluce žádají okamžité ukončení násilí a útoků na civilisty v Libyi.

Humanitární misi NATO na ochranu civilního obyvatelstva proti režimu M.Kaddáfího považujeme za legitimní, v souladu s mezinárodním právem a našimi národními zájmy.

Různé názory na některé problémy zahraniční i vnitřní politiky k demokracii patří a Ministerstvo zahraničních věcí respektuje, že se někteří občané staví za M.Kaddáfího a jeho režim. Na druhé straně MZV obdrželo řadu námětů a dopisů občanů, kteří žádali, aby se Česká republika aktivně zapojila do boje proti tomuto brutálnímu režimu.

.