Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozice ČR k vojenským operacím Turecka v oblastech syrského Afrínu

 

Žádost ze dne 2. 2. 2018.

Žádám o informaci, jak se staví ministerstvo vnitra k současným vojenským operacím našeho spojence v Severoatlantické alianci, Turecka, v oblastim syrského Afrínu, kde dochází k cílené likvidaci kurdských bojovníků, jež mají zásadní podíl na porážce tzv. islámského státu v této oblasti. Reagoval pan ministr, případně jím pověření diplomaté, nějak na tuto situaci?

K žádosti o informaci podané podle zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, kterou požadujete poskytnutí informací týkajících se Ministerstva zahraničních věcí ČR (dále jen MZV) konkrétně pozice ČR k vojenským operacím Turecka v oblastech syrského Afrínu, sdělujeme následující.  

MZV jakožto povinný subjekt Vaši žádost posoudilo a rozhodlo o poskytnutí informací.  

MZV ČR situaci v syrském Afrínu pečlivě monitoruje. Je v kontaktu s tureckou stranou, jíž vyjádřilo své znepokojení. Respektujeme právo Turecka bojovat proti terorismu a povinnost poskytnout bezpečnost tureckým občanům žijícím v blízkosti hranic se Sýrií. Zároveň jsme hluboce znepokojeni novou frontou, která byla v severní Sýrii otevřena. Obáváme se civilních ztrát a humanitárních dopadů s ohledem na vysídlení tisíců občanů Sýrie. Je třeba zaručit přístup k humanitární pomoci všem potřebným a soustředit veškerou energii na podporu jednání vedených OSN v Ženevě, kde by měly být vzneseny a řešeny všechny klíčové otázky. Situace musí být řešena především politickým jednáním, které povede k ukončení bojů, a bude v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 2254/2015, která požaduje zachování svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Syrské arabské republiky. 

.