Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Program pracovní dovolené na Novém Zélandu

 

Protokol k Dohodě o programu pracovní dovolené mezi vládou České republiky a vládou Nového Zélandu, obsahující nové podmínky pro získání víz k pracovní dovolené, který byl podepsán v Praze dne 25. listopadu 2010, vstoupí v platnost dne 1. prosince 2011. Novozélandská strana Protokol předběžně provádí od 7. listopadu 2011, tzn. čeští žadatelé mohou žádat o víza podle nových podmínek již od 7. listopadu 2011.

Dohoda umožňuje mladým lidem z obou států uskutečnit poznávací pobyt (v délce až jeden rok) na území druhé smluvní strany (včetně možnosti absolvování krátkodobého studijního programu) a rovněž vykonávat pracovní činnost a získat tak finanční prostředky ke krytí části nákladů spojených s pobytem.

Protokol rozšiřuje maximální věk žadatele pro podání víza ze 30 let na 35 let. Dále odstraňuje omezení maximální doby, po kterou je možné pracovat u jednoho zaměstnavatele (v Dohodě jsou uvedeny tři měsíce), a tak umožňuje výkon pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele po dobu celého ročního pobytu (platí ovšem nadále zákaz trvalého zaměstnání). Dále dochází k prodloužení doby možného studia ze tří na šest měsíců a ke zrušení omezení, podle nějž se účastník programu může zapsat do maximálně jednoho vzdělávacího nebo studijního kurzu. Podle Protokolu je možné se zapsat i do více kurzů. Protokol odstraňuje podmínku trvalého pobytu na území státu, jehož je žadatel občanem, postačuje podmínka občanství České republiky, resp. Nového Zélandu.

Žádosti českých občanů se podávají přes internet. Aktuální kvóta, tj. maximální počet víz, které je možné udělit podle tohoto programu na obou stranách, je 1200 ročně.
(stav k 14.11.2011)

.