Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vazba Radovana Krejčíře

 

Žádost ze dne 28. 6. 2018.

Potvrzujeme tímto přijetí Vaší žádosti o poskytnutí informací podané podle zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, a doručené na Ministerstvo zahraničních věcí ČR (dále jen MZV) dne 28. 6. 2019, kterou požadujete poskytnutí následujících informací: „V době, kdy Čína vězní nevím kolik politických vězňů aniž by proti tomu západní státy včetně ČR protestovaly a naopak tam jezdí se "učit" pomatený prezident, mně přijde fantastické, když čtu, že naše velvyslanectví v JAR opakovaně intervenovalo za osouzeného vraha Krejčíře, aby měl fešácký kriminál. Zapadá to do norských starostí o "potřeby" vraha Breivika nebo farizejských výzev Západu Iráku, aby nepopravoval hrdlořezy islámského státu, i když je samy zpět nechtějí. Naše velvyslanečctví v JAR nemá zřejmě nic akutnějšího na práci. Žádám o sdělení následujících informací pokud je informace z tisku pravdivá: 1. kdo a kdy rozhodl o intervencích; byla to iniciativa vyslanectví nebo MZV? 2. jaká byla reakce jihoafrické strany? 3. vzešla iniciativa ze struktur MZV/diplomacie nebo zvenčí; pokud zvenčí, od koho? 4. jaké byly pohnutky/zdůvodnění k intervencím. Pevně věřím, že se nedočkám odpovědi ve stylu: "Musíme se starat o naše občany v zahraničí". Snad to má také nějaký etický rozměr a je rozdíl, když někde chytili penzistu s narkotiky co si chtěl přivydělat a mafiánem odsouzeným ve více méně demokratické zemi.“

MZV jakožto povinný subjekt Vaši žádost posoudilo a rozhodlo o poskytnutí informací.

Ad 1) Dopis Velvyslanectví ČR v Pretorii z 13. 5. 2019 byl zaslán v návaznosti na dva roky trvající stížnosti Radovana Krejčíře (RK) ohledně vězeňských podmínek v Leeuwkop Prison.

Ad 2) Jihoafrická strana na tento podnět nereagovala.

Ad 3) Jedná se o poskytnutí standardní konzulární asistence v rámci vymezených pravomocí a povinností velvyslanectví, která je poskytována občanům ČR, je-li vyžadována a odůvodněná.

Ad 4) Dopis vznikl na základě konzulární návštěvy z dubna 2019. V rámci konzulární návštěvy bylo shledáno, že stížnosti RK na vězeňské podmínky jsou odůvodněné. O konzulární návštěvu žádala rodina RK od počátku roku 2019, vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu RK.

.