Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Visapoint Ukrajina

 

1) Pro jaká pobytová oprávnění existuje nyní možnost rezervování si termínu pro osobní podání žádosti o pobytové oprávnění prostřednictvím systému Visapoint na Ukrajině?

Registraci lze provést na jakýkoliv přechodný či trvalý pobyt s výjimkou pobytového titulu zaměstnanecké karty.

2) Je možné žádat o termín pro osobní podání žádosti o zaměstnaneckou kartu prostřednictvím Visapoint, nebo je to opravdu možné jen skrze výše uvedené programy, tedy ,Projekt Ukrajina, potažmo ,Režim Ukrajina?

Lze využít níže uvedené vládní programy pro Ukrajinu:

Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny
Cílem projektu je dosáhnout časových úspor při přijímání a vyřizování žádostí o zaměstnanecké a modré karty pro specialisty z Ukrajiny, kteří budou na území ČR vykonávat vysoce kvalifikovanou práci v oblasti služeb nebo ve veřejném sektoru.

Projekt byl schválen Usnesením vlády České republiky č. 912/2015 Sb. ze dne 9. listopadu 2015.

Režim zvláštního zacházení pro kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny
Do Režimu je možné zařadit kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny s tím, že pracovní pozice, kterou budou v České republice ukrajinští pracovníci vykonávat, je dle platného znění aktualizované Klasifikace zaměstnání CZ—ISCO zpravidla zařazena do hlavních tříd 4—8 v oblasti výroby, služeb nebo ve veřejném sektoru. Režim je určený primárně pro technické profese.

Projekt byl schválen Usnesením vlády České republiky č. 703 Sb. ze dne 27. července 2016.

Fast Track  Zrychlená procedura pro vnitropodnikově převáděné a lokalizované zaměstnance zahraničních investorů

Ministerstvo zahraničních věcí se podílí na realizaci projektu „Fast Track“ – Zrychlená procedura pro vnitropodnikově převáděné a lokalizované zaměstnance zahraničních investorů“ řízeného Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Cílem projektu je zefektivnit proceduru vstupu a zaměstnávání cizinců (manažerů a specialistů) ze třetích zemí v České republice v rámci vnitropodnikového přesunu (tzv. vyslání zaměstnance) či lokalizace zaměstnance a tím zabezpečit České republice dostatek kvalifikované pracovní síly pro udržení a růst její konkurenceschopnosti.

Welcome Package pro investory

Ministerstvo zahraničních věcí se podílí na realizaci projektu „Welcome Package pro investory“, jehož gestorem je Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Cílem projektu je zefektivnit proceduru vstupu a zaměstnávání klíčových cizinců ze třetích zemí, kteří v rámci umístění investice do České republiky potřebují získat potřebná pobytová a pracovní povolení na území České republiky.

Pro příjem žádostí o zaměstnaneckou kartu žadatelů z Ukrajiny, kteří nesplňují podmínky pro zařazení do zmíněných facilitačních projektů, jsou s účinností od 20. dubna 2017 nově stanoveny úřední hodiny Generálního konzulátu České republiky ve Lvově takto: pondělí od 14:00 do 16:00.

3) V případě, že je možné žádat o termín pro osobní podání o zaměstnaneckou kartu prostřednictvím systému Visapoint, jaká je maximální kapacita pro podání těchto žádostí? Je omezena denním počtem možných termínů? Mohli byste nám poskytnout statistiku podaných žádostí o zaměstnaneckou kartu na Ukrajině za rok 2016 a rok 2017, především pak za duben 2017? Mohli byste nám poskytnout statistiku podaných žádostí o pobytová oprávnění delší než 90 dnů na Ukrajině z Vízově archivačního systému za rok 2016 a také za rok 2017, především pak za duben 2017?

Z odpovědí na otázky č. 1 a č. 2 vyplývá, že žadatelé o zaměstnanecké karty se již v systému Visapoint neregistrují. Pro podání žádosti za jiným účelem než vydání zaměstnanecké karty je však stále standardně nutné se v systému Visapoint registrovat. Statistiku podaných žádostí dle vyžádaných parametrů přikládáme v příloze (viz přiložený soubor: statistika.xls).

4) Jsou programy ,Projekt Ukrajina, potažmo ,Režim Ukrajina určeny pouze pro ukrajinské zaměstnance, kteří dříve neměli pobytové oprávnění na území České republiky?

Základní podmínky pro zapojení do zmíněných facilitačních programů pro Ukrajinu jsou dány Usnesením vlády České republiky č. 912/2015 Sb. ze dne 9. listopadu 2015 a Usnesením vlády České republiky č. 703 Sb. ze dne 27. července 2016. Omezení předchozím pobytovým oprávněním na území České republiky v nich není obsaženo.

5) Je možné podávat žádosti v rámci programů ,Projekt Ukrajina’, potažmo ,Režim Ukrajina’ pouze na Generálním konzulátu ve Lvově?

Pobytové žádosti v rámci facilitačního projektu Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny jsou zpracovávány Velvyslanectvím České republiky v Kyjevě a pobytové žádosti v rámci facilitačního projektu Režim zvláštního zacházení pro kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny jsou přijímány Generálním konzulátem České republiky ve Lvově.

přílohy

Statistika 30 kB xls (Excel tabulka) 29.5.2017

.