Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vízová povinnost při cestě do Spojených arabských emirátů

 

MZV ČR prostřednictvím Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí usiluje o možnost zrušení nebo zjednodušení vízové povinnosti pro občany ČR již od vstupu České republiky do EU v roce 2004 tak, aby čeští občané měli stejné podmínky ke vstupu do země, tzv. „visa on arrival“ (víza na letišti), jako občané původních členských zemí EU.

Vláda Spojených arabských emirátů zcela vědomě odmítá naléhání nových členských zemí EU na odstranění vízové povinnosti pro jejich občany, resp. na jejich zařazení do skupiny 34 států s preferenčním režimem „visa on arrival“. Důvodem je skutečnost, že vláda SAE čelí kritice svých občanů za nereciproční zacházení s nimi ve vízové oblasti ze strany členských zemí EU. V této souvislosti je nutné připomenout, že občané SAE potřebují k návštěvě všech zemí EU víza. Ministerstvo zahraničních věcí přesto využívá všech prostředků, aby tento stav změnilo. Například sjednáním různých mezinárodních dohod, aby Česká republika mohla poskytnout SAE straně určitou reciprocitu k usnadnění vízového režimu výměnou za zařazení ČR na seznam 34 států s režimem „visa on arrival“.

Ve věci možného uzavření limitované bezvízové dohody mezi ČR a SAE pro držitele diplomatických pasů ČR a diplomatických pasů SAE sdělujeme, že je v zájmu našich bilaterálních vztahů uzavřít takovouto dohodu. Proti této skutečnosti nemá výhrady ani Ministerstvo vnitra.

Vzhledem k tomuto kladnému postoji obou rezortů byla vypracována „Směrnice pro expertní jednání o textu Dohody mezi vládou České republiky a vládou Spojených arabských emirátů o zrušení vízové povinnosti pro držitele diplomatických pasů České republiky a držitele diplomatických pasů Spojených arabských emirátů“, která byla schválena kolegiem ministra zahraničních věcí a následně projednána v mezirezortním připomínkovém řízení s MV a MF.

O vstupní vízum je možné požádat na velvyslanectví SAE ve Vídni. Snadnější způsob vyřízení víza je prostřednictvím tzv. sponzora přímo v SAE nebo přes zástupce leteckých společností nebo cestovních kanceláří, jež mají pro zprostředkování vyřízení víz registraci u Ministerstva vnitra SAE. Jsou to např. Emirates Airlines nebo České aerolinie, které zajišťují přímé letecké spojení mezi Prahou a Dubají; mezi cestovními kancelářemi lze jmenovat např. cestovní agenturu Asiana či Student Agency.
(stav k 12.12.2011)

.