Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zastupitelský úřad v Pchjongjangu

 

Československo bylo čtvrtou zemí, která s KLDR navázala v roce 1948 diplomatické styky. Po vzniku samostatné České republiky vykázala KLDR česko(slovenskou) misi u Dozorčí komise neutrálních států (DKNS) v  severokorejském Pchanmundžomu a Česká republika na protest uzavřela svůj zastupitelský úřad v Pchjongjangu. Ke zlepšování vzájemných vztahů docházelo pozvolně po r. 2002 v době probíhajících společensko-ekonomických reforem v KLDR. Česká republika znovuotevřela velvyslanectví v Pchjongjangu v červnu 2004.

Stejně jako další velvyslanectví šesti členských států EU se také velvyslanectví České republiky v KLDR snaží působit na větší otevřenost místního režimu vůči světu. Věnuje se sledování politického a ekonomického dění v zemi, včetně otázek lidských práv, regionálních a mezikorejských vztahů a vývoje vztahů mezi Evropskou unií a KLDR. Mezi hlavní agendy českého velvyslanectví patří rovněž bilaterální školská a kulturní spolupráce.

Průměrné náklady na provoz Velvyslanectví ČR v KLDR činí cca 3,7 mil. Kč ročně.

Součástí činnosti Velvyslanectví ČR v KLDR je rovněž podpora bilaterální spolupráce mezi ČR a KLDR v obchodně-ekonomické oblasti, v roce 2012 dosáhl bilaterální obchodní obrat výše 128,634 mil. Kč.Velvyslanectví sleduje vývoj ekonomiky v KLDR a podmínky pro ekonomické aktivity, spolupracuje s Ministerstvem financí ČR v otázce dluhu KLDR vůči ČR a s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR při mapování probíhající a potenciální bilaterální obchodně-ekonomické spolupráce.

Exportéři z ČR do KLDR narážejí na řadu problémů, jako jsou insolvence severokorejských partnerů a neplnění závazků, omezená koupěschopnost obyvatelstva, konkurence laciných výrobků ze sousední Číny a mezinárodní sankce vůči KLDR. Významným negativním faktorem je nepojistitelnost českých vývozů do KLDR.

.