Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Způsob výpočtu výše náhrady zvýšených životních nákladů zaměstnanců s výkonem práce v zahraničí v rezortu MZV

 

1. jaký je procentní základ náhrady ve smyslu ust. § 3 odst. 2 nařízení vlády č. 62/1994 Sb.

2. je v rámci rezortu tento procentní základ stejný v případě všech zaměstnanců, nebo je nějak diferencován (např. podle platové třídy apod.)

K žádosti sdělujeme následující:

Výpočet náhrady zvýšených životních nákladů se řídí nařízením vlády č. 62/1994 Sb., o poskytování náhrad některých výdajů zaměstnancům rozpočtových a příspěvkových organizací s pravidelným pracovištěm v zahraničí, ve znění pozdějších předpisů, a Platovým řádem Ministerstva zahraničních věcí. Základ pro určení měsíční výše náhrady zvýšených životních nákladů je Ministerstvem zahraničních věcí v současné době stanoven:

a) ve výši 31,30 % z platu stanoveného pro výkon práce/služby na zastupitelském úřadu vyslanému zaměstnanci,

b) ve výši 25 % z platu stanoveného pro výkon práce/služby na zastupitelském úřadu druhému vyslanému zaměstnanci (který je manželem nebo registrovaným partnerem zaměstnance, kterému náleží náhrada zvýšených životních nákladů podle předchozího bodu, vyslaného na stejný zastupitelský úřad nebo na zastupitelský úřad ve stejném místě), nevyslanému rodinnému zaměstnanci a nevyslanému nerodinnému zaměstnanci.

V souvislosti s vysláním zaměstnanců k výkonu práce v zahraničí se rozumí pod pojmem

a) vyslaný zaměstnanec -  zaměstnanec s místem výkonu práce/služby Praha a pravidelným pracovištěm v zahraničí,

b) nevyslaný rodinný zaměstnanec – zaměstnanec s místem výkonu práce a pravidelným pracovištěm v zahraničí, který je manželem nebo registrovaným partnerem zaměstnance vyslaného do stejného místa v zahraničí,

c) nevyslaný nerodinný zaměstnanec – zaměstnanec s místem výkonu práce a pravidelným pracovištěm v zahraničí, který není manželem nebo registrovaným partnerem zaměstnance vyslaného do stejného místa v zahraničí, jehož pracovní poměr je sjednán dle českého práva.

 

.