česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Kábul
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání s vedením úřadu CRIDA a viceprezidentem komory ACCI

Zástupce velvyslance ČR v Afghánistánu Štěpán Konopásek jednal dne 11. 04. 2021 s vedením Capital Region Development Authority (CRIDA) a s 1. viceprezidentem Afghanistan Chamber of Commerce and Investment (ACCI) o obchodních příležitostech.

Na videokonferenčním jednání zástupci CRIDA podrobně představili dlouhodobou vizi regionálního rozvoje kábulské metropolitní oblasti a v souvislosti s jejím budováním i zájmové oblasti sektorové spolupráce s českými partnery. Kábulská metropolitní oblast (tvořená hl. městem Kábul a stejnojmennou provincií s přilehlými okresy sousedních provincií Kápísá, Vardak, Parván a Lógar), se má v následujících pěti letech plánovaně přeměnit v moderní aglomeraci v souladu s cíli udržitelného rozvoje (SDGs) tak, aby byla jejím obyvatelům zajištěna ekonomická i potravinová soběstačnost, služby, obchodní a pracovní příležitosti, a v neposlední řadě i zdravé životní prostředí.

CRIDA plánuje vybudováním čtyř logisticko-průmyslových center (Barikab, Majdanšár, Surub a Muhammad Agha) zajistit rozvoj a investice v zemědělství, průmyslu, obchodu, logistice, energetice a infrastruktuře, které dají vzniknout velkoměstské aglomeraci moderního typu. Hospodářský rozvoj metropolitní oblasti představuje významnou příležitost k rozvoji česko-afghánských ekonomických vztahů a uplatnění českých firem ve výstavbě ekonomických zón a logistických parků, odpadovém hospodářství, vodohospodářství, důlním průmyslu, solární energetice, i zemědělství.

Viceprezident komory ACCI Mohammad Junas Mohmand vyjádřil zájem o zintenzivnění obchodní výměny mezi Českem a Afghánistánem prostřednictvím prohloubení spolupráce mezi obchodními komorami obou států. Afghánská strana má zájem o spolupráci především v sektoru automotive a potravinářství.

Velvyslanectví ČR v Kábulu vítá nové příležitosti významného prohloubení ekonomických vztahů a zvýšení obchodní výměny mezi oběma státy, tedy cíle, o jejichž naplnění velvyslanectví dlouhodobě usiluje.

diskuse s viceprezidentem ACCI

diskuse s viceprezidentem ACCI

 

společné foto

společné foto