česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Kábul
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšné pokračování projektu ekonomické diplomacie – ministr zemědělství České republiky navštívil Afghánistán

Ve dnech 10. – 13. května 2017 se v rámci projektu ekonomické diplomacie uskutečnila incomingová mise afghánských podnikatelů na mezinárodní výstavu Animal Tech v Brně. Afghánská delegace na okraji mezinárodní výstavy jednala s ministrem zemědělství ČR s panem Marianem Jurečkou, který přislíbil, že do svého programu do konce září zařadí pracovní návštěvu Afghánistánu. Již 3. srpna 2017 v ranních hodinách přistával na kábulském letišti český vládní speciál, na jehož palubě do Afghánistánu přicestoval ministr zemědělství ČR pan Marián Jurečka.
 

Jednodenní program pana ministra byl velice intensivní. Dopoledne se uskutečnilo bilaterální jednání na Ministerstvu zemědělství, zavlažování a hospodářských zvířat Islámské afghánské republiky. Ministra Jurečku přivítal jeho protějšek pan Asadullah Zamir, který jej provedl po ministerstvu.

Na následujícím bilaterálním jednání afghánskou stranu reprezentovali nejen odborníci ze zemědělského sektoru, ale i zástupci podnikatelské sféry, prezident afghánské Obchodní komory pan Atiqullah Nursat, prezident klubu afghánských exportérů pan Sayed Abas AGHA a další zástupci podnikatelské komunity. V průběhu jednání se rozvinula odborná debata na téma zapojení českého Ministerstva zemědělství do procesu rozvoje afghánského protějšku.

Nejvíce se afghánská strana zajímala o možnosti spolupráce v živočišné výrobě. Konkrétně se jednalo o předání zkušeností se založením registru zvířat a systému pro šlechtění skotu. Oba ministři se shodli, že právě v této oblasti by mohl být v horizontu několika měsíců realizován společný projekt, který by tuto problematiku v praxi řešil.

Předseda afghánské Hospodářské komory informoval přítomné o podpisu Memoranda o porozumění mezi Hospodářskými komorami České republiky a Afghánistánu. Existence memoranda o porozumění je úhelným kamenem další spolupráce a dláždí cestu pro další sektorová Memoranda o porozumění, které by ministr Asadullah Zamir chtěl v co nejkratší době podepsat.

V odpoledních hodinách se uskutečnilo jednání s podnikateli z holdingu ICI a ze společnosti Karizmai Agriculture. Oba subjekty projevily zájem o nákup komodit v ČR. Zástupce ICI byl v rámci projektu ekonomické diplomacie v ČR a má zájem o nákup technologického celku pro mlékárnu, která bude vystavěna u města Mazar-e-Sharif. Zadávací dokumentace byla českým podnikatelským subjektům postoupena. Pan Munib, zástupce holdingu ICI uvedl, že mají zájem o české výrobky, které splňují mezinárodní standardy a umožní realizaci produkce nejenom na lokálním, ale také na evropském trhu.

Společnost Karizmai Agriculture hodlá v ČR zakoupit živý skot. S nákupem živého skotu mají letité zkušenosti a doposud skot nakupovali v Austrálii. Snaží se o diverzifikaci dodavatelů a zástupce Ministerstva zemědělství, který se výstavy Animal Tech v Brně zúčastnil, doporučil nákup skotu z ČR.

Ministr Jurečka zástupcům obou podnikatelských subjektů přislíbil maximální pomoc ze strany Ministerstva zemědělství ČR.            

Albert Sidó, ekonomický rada, zastupitelský úřad Kábul