česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Kábul
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dohoda podepsána: česko-afghánská spolupráce v řízení letového provozu

Dohodu o technické spolupráci a podpoře (Technical Cooperation Arrangement – TCA) při rozvoji služeb řízení letového provozu v Afghánistánu dne 11. 2. 2021 podepsali současně v Praze a v Kábulu generální ředitel státního podniku ŘLP ČR Ing. Jan Klas a šéf Afgánského úřadu pro civilní letectví (ACAA)  Dr. Mohammad Qasim Wafayezada.

Podpis TCA v krátké době navazuje na výsledky lednové návštěvy  afghánské delegace v Česku, zorganizované velvyslancem ČR v Kábulu Jiřím Balounem. V rámci týdenní návštěvy měla afghánská strana příležitost seznámit se s používanými systémy, technologiemi a procesy vzdělávání v podmínkách ŘLP ČR, s.p., ale i s výrobními programy českého dodavatelského průmyslu. Podepsaný dokument identifikuje základní oblasti spolupráce při vytváření potřebné kapacity systému řízení letového provozu v Afghánistánu, včetně zavádění a rozvoji moderních technologií nebo výcviku řídících letového provozu a technických specialistů.

Jednou z klíčových oblastí budoucí spolupráce tak bude právě využití českých zkušeností a tzv. nejlepší praxe v oblasti náboru, výběru a výcviku řídících letového provozu i technických specialistů pro potřeby nově zaváděných systémů a technologií v místních podmínkách. Přímo v technické oblasti se pak jedná o poradenství a expertízy české strany v rámci navrhování a realizace optimálního řešení pro specifické afgánské podmínky.  Přidaná hodnota české strany spočívá v pozici  integrátora systémů ověřených v provozním využívání a založených z podstatné části na českém průmyslu.

 “Jsme připraveni s našimi afgánskými kolegy úzce spolupracovat a poskytnout naše know-how při budování a zavádění vhodné architektury služeb řízení letového provozu. Stejně tak máme velký zájem o vzdělávání nové generace leteckého personálu pro potřeby Afghánistánu”, komentoval podpis dohody generální ředitel ŘLP ČR, s.p. Ing. Klas.

“Česká republika tradičně patří mezi nejvyspělejší evropské země v oblasti kvality a úrovně služeb řízení letového provozu, stejně tak i v rámci používaných domácích a zahraničních technologií. Věřím, že první krok ke vzájemné spolupráci, který jsme dnes podpisem dohody udělali, přispěje brzy k dalšímu rozvoji a posílení bezpečnosti i kvality letových provozních služeb v naší zemi”, doplnil šéf ACAA Dr. Wafayezada.

"Podpis TCA mezi ŘLP ČR a ACAA vytváří základy pro partnerství v uvedené, relativně široké, oblasti s předpoklady pro významné zapojení nejen těchto institucí jako takových, ale i vzdělávacích organizací (včetně např. ČVUT) a průmyslu zaměřeného na nejmodernější technologie jak SW, tak HW povahy (řídící systémy, integrovaná řešení, radary, radiokomunikace, pasívní systémy, atd.) Hlavním cílem je však vybudovat v Afghánistánu schopnosti v odpovědnosti ACAA, komplexní systém, který je jedním z důležitých předpokladů fungování suverénního státu," shrnul význam zahájené spolupráce velvyslanec ČR v Afghánistánu Jiří Baloun.

Šéf ACAA podepisuje v Kábulu

Šéf ACAA podepisuje v Kábulu

Kolegové připojeni z Česka

Kolegové připojeni z Česka

Velvyslancův projev

Velvyslancův projev

Dvoustranné jednání

Dvoustranné jednání