česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zástupce Ministerstva zemědělství, zavlažování a hospodářských zvířat a afghánských podnikatelů na mezinárodní výstavě AnimalTech

Ve dnech 10. – 13. května 2017 se uskutečnila incomingová mise afghánských podnikatelů, kteří se zúčastnili mezinárodní výstavy AnimalTech. Incomingová mise se uskutečnila v rámci projektu ekonomické diplomacie a byla plně hrazená z prostředků Ministerstva zemědělství a Ministerstva zahraničních věcí České republiky.  
 

Příprava projektu ekonomické diplomacie – incomingové mise probíhala v úzké spolupráci se zástupci Ministerstva zemědělství České republiky, Ministerstva zemědělství, zavlažování a hospodářských zvířat Afghánské islámské republiky a se zástupci afghánské Obchodní komory.

Incomingové mise se zúčastnil ředitel státního podniku Livestock pan Tawhid Ali, ředitel soukromé společnosti pan Abdullah Munib a ředitel afghánské Obchodní komory pan Atiqullah Nursat.

Program incomingové mise zahrnoval nejenom účast na mezinárodní výstavě AnimalTech, ale také návštěvu několika českých farem a bilaterální jednání s ministrem zemědělství České republiky a bilaterální jednání ředitele afghánské Obchodní komory se zástupci české Obchodní komory.

První zastávkou v náročném programu byla návštěva Českomoravské společnosti chovatelů (ČMSCH a.s), kde afghánskou delegaci přivítal její ředitel pan Josef Kučera. Afghánská delegace byla seznámena s organizační strukturou a chodem ČMSCH a.s. a následně se systémem evidence a reprodukce skotu v České republice, což ze strany afghánských zástupců vyvolalo několik otázek a návazně se rozproudila odborná debata k otázkám registrace a zlepšení genofondu skotu.

Následující den se celá delegace zúčastnila mezinárodní výstavy AnimalTech. Na okraji této výstavy bylo provedeno bilaterální jednání mezi afghánskou delegací a zástupci Ministerstva zemědělství ČR.  Bilaterální jednání za afghánskou stranu vedl pan Atiqullah Nursat a za českou stranu ministr zemědělství ČR pan Marian Jurečka. Jednání se také zúčastnil velvyslanec ČR v Afghánistánu pan Miroslav Toman a afghánský velvyslanec v ČR pan Sayed Mossadeq Khalili. V průběhu bilaterálního jednání byla zhodnocena dosavadní spolupráce v zemědělském sektoru a posouzeny další možnosti rozšíření vzájemné spolupráce.

Poslední den návštěvy byl věnován opět návštěvě laboratoře na rozbor mléka a firmě GenAgro Říčany a.s. Prezentace obou provozoven se těšily velkému zájmu afghánských zástupců a v obou provozovnách se diskutovalo k odborné problematice.

Albert Sidó, ekonomický rada, zastupiteský úřad Kábul