česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěch české vojenské obuvi v Afghánistánu

Česká firma Prabos Plus a.s. společně se svým místním partnerem Harirod General Trading otevřeli první obchod prodávající exkluzivně českou vojenskou obuv přímo v komerčním srdci Kábulu.

 

Slavnostní přestřižení pásky obchodního zastoupení firmy Prabos Plus a.s.

Slavnostní přestřižení pásky obchodního zastoupení firmy Prabos Plus a.s.

Součástí otevření byla snídaně a následná diskuze o podpoře ekonomické spolupráce

Součástí otevření byla snídaně a následná diskuze o podpoře ekonomické spolupráce

Model S10850 Kábul a další produkty firmy Prabos Plus a.s. lze koupit v obchodním centru v Kábulu

Model S10850 Kábul a další produkty firmy Prabos Plus a.s. lze koupit v obchodním centru v Kábulu

Otevření se konalo v budově Harirod Business Center, kde velvyslanec České republiky Miroslav Toman přivítal zástupce Ministerstva vnitra společně s obchodním zástupcem Prabos Plus a.s.  Christophem Drenkem a prezidentem Harirod General Trading p. Azizem Hakimi. Dle velvyslance Tomana  návrat českých bot na místní trh nejen navazuje na úspěšnou tradici československých výrobků v Afghánistánu, ale zároveň dokazuje, že soukromý sektor v Afganistánu má potenciál, který je třeba využít. Dle slov velvyslance “produkt s dlouholetou tradicí, doplněn o nové technologie, se vrací zpět do Afghánistánu“.  Christoph Drenk a Aziz Hakimi poděkovali velvyslanci za nadstandartní podporu v rámci zprostředkování kontaktů, jednání s místními úřady. Zapojení zastupitelského úřadu a  podpora  má nesmírný význam ve složitém prostředí, které v Afghánistánu panuje.  Ambasáda České republiky v Kábulu svým aktivním přístupem pomohla firmě Harirod General Trading s ověřením místního partnera, získáním dovozní licence od Ministerstva vnitra, zprostředkovala mediální zviditelnění a poskytla logistickou podporu v rámci návštěvy obchodního zástupce z České republiky.

Obchodní centrum Harirod Business Center se nachází ve čtvrti Khesht Ukhtif, Licee Maryam, které patří mezi nejrušnější obchodní tepny Kábulu. Cílem projektu je přivést návštěvníky této rušné čtvrti do obchodního centra a vytvořit jednoznačné povědomí, že zde najdou a zakoupí český výrobek nejvyšší kvality.  Pro tyto účely byl firmou Prabos vyvinut speciální model S10850 Kábul, který jednoznačně odkazuje na historii  obuvi tohoto typu v Afghánistánu.  Samotný model je modernější verzí tradičních „kanad“ vzor 60, který byl v Afghánistánu velmi  oblíben pro svou nadstandartní výdrž a pohodlí. Vysoce postavení generálové a politická elita tento fakt několikrát zmínili při setkáních s pracovníky českého velvyslanectví.   Sláva českých bot je dále podtržena faktem, že nejpopulárnější politický a vojenský vůdce Ahmad Shah Massoud je v této obuvi několikrát vyobrazen jak v literatuře, tak i na veřejných prostranstvích.

Firmě Harirod General Trading byla zároveň předána projektová dokumentace k možné výstavbě výrobního závodu v Afghánistánu, což představuje další fázi spolupráce mezi oběma subjekty.  Zastupitelský úřad v Kábulu také poskytl veškerou součinnost v rámci vyslání zástupce Ministerstva vnitra Afghánistánu do České republiky za účelem inspekce výrobního závodu firmy Prabos Plus a.s. , aby bylo zřetelné, že se jedná o český výrobek nejvyšší kvality,  nikoliv laciné náhražky. Dle vyjádření zástupce firmy Prabos proběhla inspekční cesta v pořádku a pracovník Ministerstva vnitra byl s výrobními procesy spokojen. Otevření oficiálního zastoupení firmy Prabos v Kábulu  je završením  snahy velvyslanectví a zúčastněných stran, aby se s firma Prabos Plus a.s. společně s Harirod General Trading staly generálními dodavateli obuvi všem bezpečnostním složkám v Afghánistánu.                                                                    

 

Benjamin Žiga, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Velvyslanectví České republiky v Kábulu