english  česky 

rozšířené vyhledávání

Afghánistán: Bezpečnostní situace - varování!

Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně nedoporučuje občanům ČR z důvodu dlouhodobě zhoršené bezpečnostní situace, trvalé hrozby teroristických útoků protivládních organizací a vysokého rizika únosů cestovat do Afghánistánu.
 

Žádný region v Afghánistánu nelze považovat za bezpečný. Bezpečnostní situace je nestabilní a nepředvídatelná v celé zemi. Hrozby útoků, které mohou být jak cílené, tak náhodné, se trvale objevují po celé zemi. Schopnost afghánských státních a bezpečnostních složek udržet stabilitu a zajistit bezpečnost místního obyvatelstva i zahraničních návštěvníků je stále omezená.

MZV ČR nedoporučuje privátní cesty ani cesty s cestovními kancelářemi a to právě z důvodů nepředvídatelnosti situace a minimálních záruk poskytnutí včasné pomoci v případě nebezpečí.

Mezi obyvatelstvem je značné množství zbraní, z čehož plyne i nebezpečí náhodné účasti v přestřelkách či při tzv. oslavné střelbě. V zemi je vysoká kriminalita a s tím je spojeno rovněž značné riziko únosu za účelem získání výkupného na celém území Afghánistánu.

Před případnou cestou do Afghánistánu MZV ČR doporučuje využít systém dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí, klikněte zde nebo kontaktovat přímo Velvyslanectví České reubliky v Kábulu.