česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wolesi Jirga
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání s předsedou Wolesi Jirga, A. M. R. Rahmaním

Dne 24. 02. 2021 jednal velvyslanec ČR v Afghánistánu Jiří Baloun s předsedou dolní komory afghánského parlamentu (Wolesi Jirga) Alhajem Mirem Rahmanem Rahmaním.

Představitelé hovořili o probíhajícím mírovém procesu, dalším rozvoji Afghánistánu, a dotkli se i problematiky snižování mezinárodní vojenské přítomnosti. Předseda Rahmaní ocenil trvale dobré afghánsko-české vztahy, jak v současnosti, tak i v minulosti. Mimo jiné zdůraznil význam vzdělávání a dotázal se na možnosti české podpory v této oblasti. Vyslovil přání posílit spolupráci dolních komor parlamentů obou států.

Velvyslanec Baloun informoval předsedu Rahmaního o rozsahu české podpory Afghánistánu jak na bilaterální úrovni, tak i z pozice členského státu EU a NATO. Vyjádřil shodu na významu vzdělávání i diskusi o prohloubení meziparlamentní spolupráce. Zdůraznil důležitost jednoty politických představitelů Afghánistánu v této rozhodující době pro budoucí směřování státu, a ubezpečil předsedu Rahmaního, že ČR bude nadále jako stát i člen mezinárodního společenství podporovat aktivity vedoucí k míru, demokratickému vládnutí a zachování společenského pokroku, dosaženého v Afghánistánu v uplynulých letech.