english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Kábul
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kondolence k teroristickému útoku na Kábulské univerzitě

Česko vyjádřilo Afghánistánu soustrast v souvislosti s hanebným teroristickým útokem spáchaným na půdě Kábulské univerzity dne 2. listopadu 2020.

Dva čeští nejvyšší ústavní činitelé, prezident republiky Miloš Zeman a předseda Senátu Miloš Vystrčil, zaslali svým protějškům kondolenční dopisy (viz níže). Ministerstvo zahraničních věcí ČR útok odsoudilo a vyjádřilo soustrast. Kondolenčního obřadu dne 3. 11. 2020 se za české velvyslanectví zúčastnil Štěpán Konopásek, chargé d'affaires ad interim.

 

Kondolenční dopis prezidenta ČR Miloše Zemana afghánskému prezidentu Ašrafovi Ghanímu Ahmadzajovi:

Vážený pane prezidente,

 

     s hlubokým zármutkem v srdci jsem přijal zprávu o teroristickém útoku, který
se odehrál v areálu Kábulské univerzity a vyžádal si více než 20 obětí na životech.

     Významně odsuzuji tento nelidský a neodpustitelný čin, kterým útočníci zmařili desítky lidských životů, především z řad studentů a vyučujících. Opětovně bych Vás rád ujistil, Vaše Excelence, o trvalé podpoře České republiky v boji proti terorismu ve všech jeho podobách.

     Dovolte, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí a všem zraněným popřál brzké uzdravení.

     S úctou

 

     Miloš Zeman

 

Kondolenční dopis předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila předsedovi afghánského senátu Fazalovi Hadímu Muslimjarovi:

Vaše Excelence,

 

     dovolte mi touto cestou jménem Senátu Parlamentu České republiky i jménem svým vyjádřit nejhlubší soustrast v souvislosti s útokem na Kábulskou univerzitu, který si vyžádal desítky obětí na lidských životech a zraněných.

     Velice bychom si přáli, abychom v budoucnu již nebyli svědky podobných projevů agrese a krutosti, které jsou vždy příčinou velkého utrpení a dlouhotrvajícího zármutku.

     V těchto těžkých chvílích zůstáváme v myšlenkách s afghánským lidem.

     S úctou

 

     Miloš Vystrčil