česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika po Německu teprve druhou evropskou zemí, jejíž Hospodářská komora podepsala Memorandum o porozumění s Hospodářskou komorou Afghánistánu

Ve dnech 9.–13. května 2017 navštívila Českou republiku afghánská delegace. V rámci pracovní návštěvy se její představitelé zúčastnili mezinárodní výstavy AnimalTech, která se konala v Brně. Na okraji výstavy se uskutečnilo bilaterální jednání s ministrem zemědělství České republiky  panem Marianem Jurečkou. Následně se dne 12. května 2017 uskutečnilo bilaterální jednání zástupců hospodářských komor České republiky a Afghánistánu. V obou případech šlo o první takové setkání svého druhu.

Za Afghánistán jednání vedl prezident afghánské Hospodářské komory a průmyslu pan Atiqullah Nursat a za českou stranu viceprezident české Hospodářské komory pan Bořivoj Minář. Jednání se také zúčastnil velvyslanec ČR v Afghánistánu pan Miroslav Toman a afghánský velvyslanec v ČR pan Sayed Mossadeq Khalili. Několikaletá práce českého zastupitelského úřadu v Kábulu byla korunována úspěchem, když v závěru bilaterálního jednání došlo k podpisu Memoranda o porozumění mezi hospodářskými komorami obou zemí. Podepsání tohoto dokumentu otevírá cestu českým podnikatelským subjektům ke všem informacím a tendrům, které jsou vyhlašovány afghánskou vládou a financovány především z prostředků Světové banky a dalších donorských fondů. Česká republika se po Německu stala druhou evropskou zemí, se kterou bylo Memorandum o porozumění podepsáno.

Viceprezident české Hospodářské komory zdůraznil, že Česká republika má technologie na nejvyšší evropské úrovni, přičemž ceny jsou nižší než v západoevropských zemích. Historicky vědí, že české firmy dodávaly do Afghánistánu zboží a technologické celky.

Předseda afghánské hospodářské komory pan Atiqullah Nursat uvedl, že Memorandum o porozumění bude sloužit jako úhelný kámen dalších ekonomických aktivit českých subjektů v Afghánistánu. „O tom, že je na co navazovat, svědčí stále fungující cementárny postavené téměř před půlstoletím českými odborníky“, s nostalgií v hlase vzpomínal na trolejbusy, které nedávno ještě brázdily ulice Kábulu. Uvedl, že by chtěl otevřít zastoupení automobilky Škoda v Afghánistánu „když u nás mohou jezdit Toyoty, nevidím důvod, proč by Škodovky nemohly“.

Afghánská ekonomika je po téměř třicetileté válce v troskách a mezinárodní společenství vynakládá ročně miliardy dolarů na obnovu země. České podnikatelské subjekty se mohou zapojit do budování infrastruktury v prioritních sektorech:

  • energetický (voda, plyn a obnovitelné zdroje);
  • důlní (kobalt, lithium, onyx);
  • zemědělský (zpracování suchých plodů, skladování).

Zapojení českých společností se může také realizovat cestou přenosu know-how a budováním kapacit jak vládních, tak i soukromích entit.

Albert Sidó, ekonomický rada, zastupitelský úřad České republiky v Kábulu