česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Kábul
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukončení vojenské přítomnosti ČR v Afghánistánu stažením státní vlajky

Velvyslanec ČR v Afghánistánu Jiří Baloun se zúčastnil dne 25. 06. 2021 ceremoniálního ukončení české vojenské přítomnosti v Afghánistánu. Milník novodobých českých dějin byl připomenut slavnostním nástupem posledních českých vojáků a stažením státní vlajky na vojenské části kábulského letiště Hamid Karzai International Airport.

Slavnostního nástupu se jménem NATO zúčastnil zástupce velitele mise Rozhodná podpora, genpor. Nicola Zanelli, který poděkoval České republice za bezmála dvacetiletou vojenskou přítomnost a příkladnou spolupráci se spojenci. České vojáky označil za spolehlivé partnery a jejich nasazení za významné pro operační schopnosti aliančních misí ISAF a Rozhodná podpora.

Velvyslanec Baloun v projevu poděkoval genpor. Zanellimu za ocenění české vojenské přítomnosti a jemu osobně za jeho službu a jeho prostřednictvím i všem velitelům misí ISAF a Rozhodná podpora. Připomněl téměř dvacetileté působení sil a prostředků AČR v Afghánistánu. Zdůraznil také, že svoboda a bezpečnost nejsou samozřejmostmi, a je naší povinností věnovat jim neustálou pozornost a bojovat za ně, tak jako v případě Afghánistánu a boje proti terorismu. Vojenská přítomnost v Afghánistánu podle slov velvyslance napomohla vytvoření podmínek nemyslitelných před dvaceti lety, charakterizovaných bezprecedentní úrovní svobod, snížením dětské úmrtnosti, růstem vzdělanosti obyvatel, kdy především dívky začaly v milionech navštěvovat školy, a rozvojem národního hospodářství.

Závěrem velvyslanec zdůraznil, že podpora Afghánistánu bude nadále pokračovat a afghánští představitelé mají nyní boj proti terorismu a za vlastní svobodu především ve svých rukou, a poděkoval všem vojákům a vojákyním, nasazeným v Afghánistánu, za jejich službu s tím, že mají být právem na co hrdí.

rozloučení s velitelem Likvidační skupiny AČR

rozloučení s velitelem Likvidační skupiny AČR

slavnostní stažení státní vlajky

slavnostní stažení státní vlajky

 

slavnostní stažení státní vlajky

slavnostní stažení státní vlajky