українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kvóty pro zaměstnaneckou migraci

Vláda České republiky s účinností od 1. 9. 2019 v rámci potřeby zajištění pracovních sil pro český trh práce a na to navazující koncepci cílené ekonomické migrace rozhodla o zavedení kvót na příjem žádostí o zaměstnanecké karty a dlouhodobá víza za účelem podnikání, a to svým nařízením č. 220/2019 Sb. ze dne 26. 8. 2019.

S účinností od 1. 12. 2019 pak vláda České republiky dále schválila usnesením č. 752/2019 Sb. ze dne 30. 10. 2019 Program mimořádné pracovní vízum pro občany Ukrajiny, určený pro pracovníky do zemědělství, lesnictví a potravinářství.
 

Hlavním cílem koncepce cílené ekonomické migrace je posílit příliv kvalifikované pracovní síly z vybraných zemí do České republiky.

Pro Velvyslanectví České republiky v Kyjevě byla stanovena roční kvóta 1 600 žádostí o zaměstnaneckou kartu,  z toho

500 žádostí v rámci Programu vysoce kvalifikovaný zaměstnanec nebo Programu klíčový a vědecký personál;

 1 100  žádostí v Programu kvalifikovaný zaměstnanec;

 a 24 žádostí o dlouhodobé vízum za účelem podnikání (z toho 12 v rámci Programu klíčový a vědecký personál).

V rámci Programu mimořádné pracovní vízum pro občany Ukrajiny byla stanovena kvóta 1 500 žádostí o dlouhodobé vízum ročně (125 žádostí měsíčně).

Žadatelé zařazení do výše uvedených programů se k podání žádosti neobjednávají, vyčkají, až budou kontaktováni konzulárním oddělením.

Způsob objednávání termínů k podání žádosti o dlouhodobé vízum za účelem podnikání je zveřejněn na webové stránce velvyslanectví v článku Registrace k podání žádosti.

Kvóty jsou nepřekročitelné, tj. zastupitelský úřad nesmí přijmout více žádostí, než jak je stanoveno nařízením vlády.

Kvóty jsou rovnoměrně rozděleny do 12-ti měsíců.