українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doporučení MZV ČR k cestám do zahraničí

Vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na doporučení a varování Ministerstva zahraničních věcí ČR k cestám do zahraničí podle míry rizika nákazy COVID-19.

1. VYCESTOVÁNÍ  Z ČR  a  NÁVRAT DO ČR

Důrazně upozorňujeme, že z důvodu setrvale nepříznivé epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR. 

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak). Nelze vyloučit, že jednotliví přepravci budou před zahájením cesty od cestujících vyžadovat předchozí elektronickou registraci a také negativní test na Covid-19. 

Před případnou cestou MZV ČR doporučuje uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Vzhledem k nepříznivému vývoji pandemie a obavám ze šíření nových mutací koronaviru se mění pravidla pro návrat do České republiky, a to formou  Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. Cestovatelé budou nově muset podstupovat testování na COVID-19 již před zahájením návratu do ČR z většiny zemí světa. Podobná pravidla přijímají postupně všechny země EU se společným cílem, kterým je předejít další a mnohem agresívnější vlně pandemie.

Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR rozlišuje nově 4 kategorie zemí: země s nízkým rizikem (zelené), země se středním rizikem (oranžové), země s vysokým rizikem (červené) a země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené). Přehled zemí dle míry rizika je stanoven Sdělením Ministerstva zdravotnictví ČR.

Bezplatná informační linka Ministerstva zdravotnictví ke koronaviru 12 21

Informace Ministerstva vnitra pro tuzemské občany a pro cizince na území ČR +420 974 801 801

 

Informační call centrum Ministerstva zahraničních věcí ČR pro cesty do zahraničí +420 222 264 222 (pondělí - pátek od 8.00 do 16.00 hod)

 

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si také před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Přehled platných ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR

Informace Ministerstva zdravotnictví

Přehled akreditovaných laboratoří v Ukrajině

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ UKRAJINY A TRANZIT:

Podmínky vstupu a tranzitu přes území Ukrajiny


3. DOPRAVA:


Podmínky fungování veřejné dopravy z pohledu cestování občanů ČR popř. dopravy do ČR


4. OPATŘENÍ:


Karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území daného státu


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:


Relevantní odkazy na weby místních institucí

https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov

https://dpsu.gov.ua/

https://covid19.gov.ua/

https://mfa.gov.ua/timeline?&type=posts

https://www.mzv.cz/kiev/cz/viza_a_konzularni_informace/index.html

 

6. NÁVRAT DO ČR

Z hlediska cestování do ČR je Ukrajina zařazena mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená barva).

Přehled akreditovaných laboratoří v Ukrajině