українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doporučení MZV ČR k cestám do zahraničí

MZV upozorňuje, že při cestách do zahraničí je nutno se informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních dané země.

S účinností od 9. 11. 2020 MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest a cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci ve světě, z důvodů výrazných komplikací v dopravě a rozsáhlých restriktivních opatření zaváděných jednotlivými státy pro vstup na svá území. Před případnou cestou MZV ČR doporučuje uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.

Novinkou je mechanismus pro hodnocení epidemiologické situace jednotlivých členských států EU. Na základě stanovených kritérií bude pravidelně aktualizován seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Seznam bude stanoven sdělením Ministerstva zdravotnictví a bude zahrnovat zelené a oranžové země.

V souladu s doporučením Rady EU Ministerstvo zdravotnictví ČR z dostupných dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnocuje epidemiologickou situaci ve světě a průběžně aktualizuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Země budou nově děleny do tří kategorií: zelené, oranžové a červené.    

Podrobné informace k cestám do zahraničí naleznete na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR. 

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Přehled platných ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR

Informace Ministerstva zdravotnictví

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ UKRAJINY A TRANZIT:

Podmínky vstupu a tranzitu přes území Ukrajiny


3. DOPRAVA:


Podmínky fungování veřejné dopravy z pohledu cestování občanů ČR popř. dopravy do ČR


4. OPATŘENÍ:


Karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území daného státu


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:


Relevantní odkazy na weby místních institucí

https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov

https://dpsu.gov.ua/

https://covid19.gov.ua/

https://mfa.gov.ua/timeline?&type=posts