українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Osvobození státních příslušníků Ukrajiny od vízové povinnosti při překračování vnějších hranic EU

S účinností od 30.5.2017 konzulární oddělení nepřijímá žádosti oschengenské vízum občanů Ukrajiny podané s biometrickým pasem, má-li být plánovaná cesta uskutečněna od 11.6.2017, s výjimkou žádostí o schengenské vízum  za účelem výdělečné činnosti.

Dnem 11. června 2017 vstupuje v platnost nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2017/850 ze dne 17.5.2017, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 539/2001, jímž se stanoví seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci musí mít při překračování vnějších hranic vízum, jakož i seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od této povinnosti osvobozeni (Ukrajina).

Uvedené nařízení zařazuje Ukrajinu na seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od vízové povinnosti  osvobozeni pro krátkodobé pobyty (nejvýše 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů) při cestách do členských států EU (kromě Spojeného království a Irska), Islandu, Norska, Švýcarska a Lichtenštejnska.

Osvobození se týká pouze držitelů biometrických pasů Ukrajiny.

ČR uplatňuje výjimku dle čl. 4 odst. 3 nařízení 539/2001, tzn. že pro občany Ukrajiny (stejně jako jiných bezvízových států) nadále platí vízová povinnost při krátkodobých pobytech za účelem výdělečné činnosti.

Více informací k bezvízovému režimu v ukrajinském a ruském jazyce lze nalézt na webové stránce http://openeurope.in.ua/