українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance jiného členského státu EU

Karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance jiného členského státu EU je nový druh povolení k dlouhodobému pobytu na území ČR, kdy účelem pobytu cizince (delšího než 3 měsíce) je výkon práce na pracovní pozici manažera, specialisty nebo zaměstnaného stážisty, na kterou byl cizinec převeden.
 

Toto povolení (na rozdíl od karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance) se vydává cizincům (státním příslušníkům třetích zemí), kteří jsou již držiteli povolení k pobytu vnitropodnikově převedeného zaměstnance vydaného jiným členským státem EU. Musí se tedy jednat o cizince, kteří jsou zaměstnáni v zemi, která není členským státem EU, byli převedeni do jednoho ze států EU, kde se stali držiteli povolení k pobytu vnitropodnikově převedeného zaměstnance, a z tohoto členského státu EU byli následně vnitropodnikově převedeni do České republiky, kde hodlají pobývat déle než 90 dnů.

Příjem žádostí o pobytová oprávnění je organizován na základě registrace k podání žádosti. Žadatel je proto povinen si předem sjednat termín k podání žádosti o dlouhodobý pobyt za účelem udělení karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance jiného členského státu EU a tuto žádost podat osobně. Neučiní-li tak, je jeho žádost nepřijatelná.

Náležitosti k žádosti:

  • vyplněný formulář žádosti o dlouhodobý pobyt;

  • platný cestovní pas, který není starší 10 let, obsahuje nejméně 2 volné stránky a doba jeho platnosti je delší nejméně o 3 měsíce, než je doba platnosti dlouhodobého víza. K žádosti je třeba doložit i kopii stránek cestovního pasu s údaji o žadateli;

  • fotografie pasového formátu (3,5 x 4,5 cm), odpovídající současné podobě žadatele;

  • originál povolení k pobytu vnitropodnikově převedeného zaměstnance vydaného cizinci jiným členským státem EU;

  • vysílací dopis, který musí obsahovat:

    • potvrzení obchodní korporace se sídlem mimo území členských států EU, že cizinec bude vnitropodnikově převeden k výkonu zaměstnání do obchodní korporace nebo odštěpného závodu se sídlem na území ČR na pozici manažera,  specialisty nebo zaměstnaného stážisty s uvedením doby trvání vnitropodnikového převedení a místa výkonu práce na území ČR,
    • uvedení pracovních podmínek, pokud jde o délku pracovní doby, délku dovolené za kalendářní rok a výši mzdy nebo platu; tyto podmínky nesmí být horší, než stanoví zákoník práce, to platí i pro podmínky týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pracovních podmínek těhotných žen nebo žen krátce po porodu, rovného zacházení pro muže a ženy i ostatní ustanovení o nediskriminaci, a
    • potvrzení, že cizinec bude po uplynutí doby trvání vnitropodnikového převedení převeden do obchodní korporace se sídlem mimo území členských států EU,
  • doklad o spřízněnosti subjektů, mezi kterými má být cizinec vnitropodnikově převeden, tzn. jeden z následujících dokladů:

    • doklad prokazující, že odštěpný závod, do něhož je cizinec převeden, je odštěpným závodem obchodní korporace, v níž je cizinec převeden, nebo

    • doklad prokazující, že obchodní korporace, v nichž je cizinec převeden, jsou vůči sobě ovládající a ovládanou osobou nebo jsou obě tyto obchodní korporace ovládány stejnou ovládající osobou,

  • doklady prokazující požadovanou odbornou kvalifikaci, je-li podle zvláštního předpisu vyžadována, nebo splnění podmínky pro výkon regulovaného povolání (jde-li o takové povolání),

  • doklad o zajištění ubytování po dobu pobytu na území ČR. Takovým dokladem může být například potvrzení o zajištění ubytování žadatele s úředně ověřeným podpisem vlastníka nemovitosti, nebo smlouva o nájmu mezi žadatelem a vlastníkem nemovitosti. Další informace k dokladu o zajištění ubytování lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

  • doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů jako podklad k posouzení trestní zachovalosti.Velvyslanectví České republiky v Kyjevě v souladu s § 31 odst. 3 písm. a) zákona č.326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR žádá všechny žadatele o dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty, kteří budou podávat žádosti na tomto zastupitelském úřadu, aby spolu se žádostí o dlouhodobé vízum/pobyt předložili doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státem, jehož je žadatel státním občanem a dále stejný doklad vydaný státy, ve kterých žadatel pobýval v posledních 3 letech nepřetržitě po dobu delší 6 měsíců, nebo čestné prohlášení v případě, že tento stát takový doklad nevydává.Výpis z rejstříku trestů Ukrajiny se předkládá v plné verzi.

 

Cestovní doklad a doklad potvrzující účel pobytu v ČR musejí být předloženy v originále. Ostatní doklady je třeba předložit v originále nebo v úředně ověřené kopii. Pokud nejsou vyhotoveny v českém jazyce, je třeba, aby byly předloženy v úředním překladu do českého jazyka.

Náležitosti k žádosti nesmí být starší 180 dnů, s výjimkou cestovního dokladu a fotografie cizince, pokud odpovídá jeho skutečné podobě.

Při podání žádosti je nutné uhradit správní poplatek.

Žádost se podává na úředním tiskopisu. Žádost je třeba vyplnit elektronicky nebo hůlkovým písmem v českém jazyce. Je třeba uvést všechny údaje, které jsou v žádosti požadovány. 

Kromě originálů, nebo ověřených kopií dokumentů, prosíme o kopie všech doložených dokumentů, dále prosíme o kopii stránky s údaji o žadateli a stránky s místem hlášeného pobytu v ukrajinském vnitřním pase (má-li žadatel nový typ ukrajinského občanského průkazu - ID kartičku, předloží s ní zároveň potvrzení o registraci místa pobytu na Ukrajině).

Při podání žádosti o dlouhodobý pobyt může být s žadatelem proveden pohovor. Zastupitelský úřad může vést pohovor v českém či ruském jazyce, záznam z pohovoru však bude vždy vyhotoven v českém jazyce.

Zastupitelský úřad je oprávněn provést se žadatelem také výslech, který bude veden v českém jazyce. Protokol o výslechu bude rovněž vyhotoven v českém jazyce.

Pokud českému či ruskému jazyku nerozumíte, musíte si ve lhůtě stanovené zastupitelským úřadem obstarat tlumočníka. Neobstaráte-li si jej, řízení o vaší žádosti bude zastaveno.

Lhůta pro rozhodnutí o žádosti o kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance jiného členského státu EU je 90 dnů.

Po kladném vyřízení žádosti, před vyznačením víza pro převzetí karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance jiného členského státu EU, je žadatel povinen předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění.

Karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance jiného členského státu EU je vydávána na dobu trvání vnitropodnikového převedení na území členských států EU, nejdéle však na 3 roky v rámci celkového převedení v EU v případě manažera a specialisty a nejdéle na 1 rok v rámci celkového převedení v EU v případě zaměstnaného stážisty. Platnost karty lze opakovaně prodloužit, nejdéle však na celkovou dobu 3 let v případě manažera a specialisty a 1 roku v případě zaměstnaného stážisty.

přílohy

foto_vzor_UA_web 652 KB PDF (Acrobat dokument) 2.8.2011