українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Poučení pro držitele víza

Poučení pro držitele víza při předání cestovního dokladu
 

Platnost víza (označeno na vízovém štítku: OD...DO) je období, během něhož smí držitel víza uskutečnit pobyt (vstoupit, pobývat a vycestovat), ke kterému ho vízum opravňuje. Jedná se o časový úsek ohraničený konkrétními daty, v rámci kterého může žadatel využít povolenou délku pobytu.

Doba trvání povoleného pobytu (označeno na vízovém štítku jako: Délka pobytu) je skutečný počet dnů, během nichž může držitel víza pobývat na území (Schengenský prostor, resp. Česká republika), pro které je vízum platné. Doba pobytu počíná dnem vstupu na území. Délka povoleného pobytu může být rozdílná (kratší) od platnosti víza.  V případě vícenásobného schengenského víza (typ C) s platností delší než 180 dnů lze v jakémkoli 180denním období využít povolených 90 dnů pobytu.

Udělení víza neopravňuje jeho držitele automaticky ke vstupu na území schengenského prostoru, držitel víza je na vnějších hranicích povinen prokázat, že splňuje podmínky vstupu stanovené v čl. 6 Schengenského hraničního kodexu.

Typy víza: A - letištní tranzitní vízum, C - jednotné schengenské vízum (pobyt do 90 dnů), D - dlouhodobé vízum (pobyt nad 90 dnů)

Počet vstupů uvádí, kolikrát smí držitel víza vstoupit na území Schengenského prostoru, tzn. počet pobytů, které mohou být rozloženy po celou dobu platnosti víza.

Účel pobytu: Držitel víza je povinen respektovat platné zákony v zemi pobytu, dále je povinen po celou délku pobytu plnit účel pobytu a být schopen prokázat toto příslušným dokladem.

Ohlašovací povinnost: Každý cizinec pobývající v ČR má ohlašovací povinnost. U držitelů víz a dalších občanů třetích zemí je povinnost ohlásit do 3 pracovních dnů ode dne vstupu na území ČR svou přítomnost na příslušném odboru cizinecké policie dle místa jeho pobytu. Tato povinnost se nevztahuje na následující kategorie osob: děti mladší 15-ti let; cizinci, za které splnil tuto povinnost ubytovatel (činí tak např. hotel), členové personálu zastupitelského úřadu cizího státu nebo mezinárodní vládní organizace akreditované v ČR, jejich rodinní příslušníci registrovaní Ministerstvem zahraničních věcí nebo cizinci, kterým zajišťuje ubytování Ministerstvo vnitra.

V případě dotazů ohledně pobytu na území ČR kontaktujte Ministerstvo vnitra České republiky (pobyty@mvcr.cz).

Změna podmínek pobytu: Pokud žadatel o schengenské vízum změní po podání žádosti nebo po udělení víza podmínky své cesty a pobytu (změna hotelu, letenky apod.), je povinen informovat o těchto skutečnostech zastupitelský úřad a doložit (např. elektronickým způsobem) kopie nových náležitostí. V opačném případě nejsou plněny podmínky, za kterých bylo vízum uděleno a toto vízum bude zrušeno či prohlášeno za neplatné.

PCR test na území ČR

  • Každý cizinec, který pobýval v posledních 14 dnech déle než 12 hodin na území států, které nejsou na seznamu s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, tedy i na Ukrajině, je s okamžitou platností povinen nahlásit tuto skutečnost okamžitě po příjezdu na území ČR telefonicky či jiným vzdáleným přístupem krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště nebo ohlašovaného pobytu a bezodkladně (do 72 hodin po příjezdu) se na vlastní náklady na území ČR podrobit RT‑PCR testu na přítomnost SARS CoV-2.
  • Do doby předložení výsledků tohoto testu nebude cizinec moci na území ČR nastoupit do zaměstnání, k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti ani do vzdělávacích institucí
    • Tato povinnost se netýká pracovníků mezinárodní dopravy a cizinců s povoleným pobytem v EU, kteří přes ČR tranzitují do 24 hodin za účelem návratu domů, přičemž mají vystavenou nótu příslušné ambasády, jakož ani diplomatů a úředníků mezinárodních organizací registrovaných u MZV, pokud jejich pobyt v ČR nepřekročí 14 dní.

Důležité upozornění na cestovní omezení v souvislosti s onemocněním COVID-19

V rámci opatření, která mají omezit šíření onemocnění COVID-19, zavedly jednotlivé státy schengenského prostoru cestovní omezení, a to i na některých hranicích mezi sebou.

V závislosti na vývoji epidemiologické situace uvnitř i vně EU mohou být cestovní omezení uvolněna, nebo opět zavedena.

Všichni cestující jsou povinni před odjezdem ověřit, zda nějaká cestovní omezení platí. Držitelé schengenských víz musí dodržovat platná cestovní omezení a na vstup do schengenského prostoru nemají automatický nárok.