українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do zóny operace společných sil

Upozorňujeme, že přechody na linii dotyku byly dne 19. 3. 2020 uzavřeny v souvislosti s šířením pandemie koronaviru. Vládou nekontrolované území na Donbase je tak z Ukrajiny nyní nepřístupné a níže uvedená pravidla tedy dočasně neplatí. Výjimku je možné získat pouze v kritických životních situacích. 

Níže informujeme o pravidlech, která platí pro cizince při překračování linie dotyku v  Doněcké a Luhanské oblasti, kde probíhá operace společných sil (OSS), dříve označovaná též jako  antiteroristická operace (ATO). Zároveň však připomínáme, že v plné míře platí aktuální důrazné doporučení MZV pro české občany v žádném případě necestovat, popř. ihned opustit Doněckou a Luhanskou oblast, kde se vede OSS. 

Vstupovat a opouštět území nekontrolovaná ukrajinskými orgány lze pouze přes následující kontrolní místa vjezdu a výjezdu (KMVV), ukrajinsky "контрольний пункт в’їзду-виїзду "( КПВВ)

– KMVV Zolote (Золоте) – silniční koridor „Stachanov-Zolote-Girske-Lisičansk“ (Стаханов-Золоте-Гірське-Лисичанськ)

- KMVV Majorske (Майорське) – silniční koridor „Horlivka-Bachmut“ (Горлівка-Бахмут)

- KMVV Marinka (Мар’їнка)  – silniční koridor „Doněck-Kurachove“ (Донецьк- Курахове)

- KMVV Novotroicke (Новотроїцьке) – silniční koridor „Doněck-Mariupol“ - přes Volnovachu,  (Донецьк-Маріуполь - через Волноваху)

- KMVV Gnutove, selo Piščevik (Гнутове, с. Пищевик) – silniční koridor „Novoazovsk – Pokrovsk – Talakivka – Mariupol“ (Новоазовськ-Покровськ-Талаківка-Маріуполь)

- KMVV Stanica Luhanska (Станиця Луганська) – silniční koridor „Stanica Luhanska – Ščastja – Novojdar“ (Станиця Луганська - Щастя - Новойдар)

Standardní provozní doba KMVV:

- léto: 6:00 – 20:00 hod.

- zima: 8:00 – 17:00 hod.

- jaro a podzim: 7:00 – 18:30 hod.

Je striktně zakázáno vstupovat a opouštět nekontrolovaná území mimo výše uvedená KMVV.

Cizinci se na daném kontrolním místě musí prokázat platným cestovním dokladem a speciálním povolením, které vydává Služba bezpečnosti Ukrajiny. Žádosti o vydání tohoto povolení se nabírají v přijímacích střediscích, lze je však podat i poštou nebo elektronicky. Osoby, které se již nacházejí na územích mimo kontrolu oficiálních ukrajinských orgánů, mohou podat žádost na nejbližším KMVV.

Pro překročení hranice není nutné, aby dotyčný disponoval povolením v papírové podobě, stačí, když bude veden v příslušné databázi.

Procedura získání daného povolení

Povolení se vydává za podmínky prokázání následujících účelů:

  1. žadatel má bydliště na nekontrolovaných (či naopak kontrolovaných) územích
  2. blízcí příbuzní žadatele žijí, právě zemřeli či jsou pochováni na nekontrolovaných (či naopak kontrolovaných) územích
  3. žadatel vlastní na nekontrolovaných (či naopak kontrolovaných) územích nemovitost
  4. uskutečnění cest na nekontrolovaná (či naopak kontrolovaná) území (výkon práce, studium, vědecká činnost, kulturní nebo náboženský účel, zdravotní důvody, doprovod dítěte do předškolních zařízení či základních škol atd.)

Náležitosti:

  1. žádost
  2. kopie dokladu totožnosti (datové stránky)
  3. kopie dokladu potvrzujícího zákonnost pobytu na UA
  4. doklad o účelu cesty
  5. při cestě s dítětem – kopie rodného listu tohoto dítěte

Procedura vydání speciálního povolení má trvat 10 dnů, v urgentních, zdůvodněných případech 1 den. Po udělení povolení jsou údaje o jeho držiteli zaváděny do elektronického registru. Údaje o dětech do 16 let se vkládají do dané databáze spolu s doprovázejícími dospělými osobami.

Povolení se vydávají jako jednorázová nebo vícerázová (na 1 rok).