українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika v zelené zóně pro cesty na Ukrajinu, od pátku 28.8.2020 se však znovu zavádí zákaz vstupu cizinců

(Archivní článek, platnost skončena 28.08.2020 / 10:00.)

Od 15. 6. mohou cizinci vstupovat na Ukrajinu, avšak podmínky jejich vstupu záleží na tom, zda jsou občany zemí tzv. zelené nebo červené zóny nebo v těchto zemích v posledních 14 dnech pobývali. 

Česká republika byla podle informací zveřejněných Ministerstvem zdravotnictví Ukrajiny dne 10.8.2020 zařazena zpět do zelené zóny. Níže uvedená pravidla platí do čtvrtku 27.8.2020. Od pátku 28.8.2020 00.00 hod. Ukrajina opětovně zavádí zákaz (s několika výjimkami) vstupu cizinců, který je zatím vyhlášen s platností do 28.9.2020.

Každý cizinec má při vstupu na Ukrajinu povinnost doložit pojištění nákladů souvisejících s léčbou COVID-19 či pozorováním (umístěním v karanténním zařízení). Pojištění má vydávat společnost (pojišťovna) s registrací na Ukrajině, nebo zahraniční pojišťovna, která má zastoupení na Ukrajině nebo smluvní vztah s partnerskou pojišťovnou na území Ukrajiny (assistance). Pojistka přitom musí pokrývat celé období pobytu na Ukrajině. Pohraniční orgány Ukrajiny nepostupují při uznávání pojištění českých pojišťoven jednotně. Ukrajinské pojišťovny začaly nabízet pojištění s výslovným pokrytím nákladů souvisejících s léčbou COVID-19 a pozorováním/sebeizolací, které je možné sjednat online; toto pojištění je při vstupu cizinců na Ukrajinu akceptováno. Povinnost předložit toto pojištění se nevztahuje na cizince, kteří mají v Ukrajině povolen trvalý pobyt, v Ukrajině akreditované diplomaty a jejich rodinné příslušníky,  instruktory ozbrojených sil NATO, nebo zemí zahrnutých v Partnerství pro mír, účastnící se akcí pro výcvik složek ozbrojených sil Ukrajiny

Cizinci přijíždějící ze zemí tzv. červené zóny musejí podstoupit 14denní pozorování/sebeizolaci za povinného použití mobilní aplikace “Дій вдома”/Jednej doma (aplikace lze použít pouze s ukrajinskou SIM kartou), nebo fyzicky ve stacionářích vyčleněných místní samosprávou. Pozorování/sebeizolaci lze ukončit předložením negativního testu na COVID-19, provedeného metodou PCR na území Ukrajiny po překročení hranice. Aby byl test uznán pro ukončení pozorování/sebeizolace, musí být proveden pouze akreditovanými laboratořemi. Od 1. 8. 2020 se můžete pozorování/sebeizolaci vyhnout, pokud při překročení hranice předložíte  negativní test na COVID-19 ne starší dvou dnů. 

Při posuzování nutnosti podstoupit lékařské pozorování/sebeizolaci bude zohledněno jak státní občanství cizince, tak jeho poslední země pobytu. Pokud je cizinec občanem země z „červené zóny“, ale prokáže, že během posledních 14 dnů pobýval v zemi „zelené zóny“, nebude podléhat povinnosti pozorování/sebeizolace. 

Povinné pozorování/sebeizolaci nemusí absolvovat osoby, které přijíždějí na Ukrajinu ze zemí (nebo jsou občany zemí) červené zóny, které přes území Ukrajiny pouze tranzitují a mohou doložit dokumenty, které potvrdí opuštění území Ukrajiny v průběhu nejvíce dvou dnů.

Povinné pozorování/sebeizolaci nemusí dále absolvovat děti do 12 let, v Ukrajině akreditovaní diplomaté a jejich rodinní příslušníci,  řidiči a členové posádek autobusů pravidelné přepravy, nákladních dopravních prostředků a posádek letadel, námořních a říčních lodí a vlaků, instruktoři ozbrojených sil NATO, nebo zemí zahrnutých v Partnerství pro mír, účastnící se akcí pro výcvik složek ozbrojených sil Ukrajiny, kulturní pracovníci a 1 osoba doprovázející každého z nich (na základě pozvání kulturní instituce), osoby převážející hematopoetické kmenové buňky pro transplantace, osoby, které předloží negativní test na COVID-19 ne starší dvou dnů, osoby převážející hematopoetické kmenové buňky pro transplantace, osoby, které předloží negativní test na COVID-19 ne starší dvou dnů.

Cizinci přijíždějící ze zemí tzv. zelené zóny budou vpuštěni do země bez potřeby projít povinným lékařským pozorováním/sebeizolací. Musejí však také doložit pojištění nákladů souvisejících s léčbou COVID-19 či pozorováním (umístěním v karanténním zařízení).

Aktuální seznam „červených a zelených“ zemí.

Podrobnější informace k pravidlům pro jednotlivé zóny.