українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava "Osvobozovali Kyjev pod československým praporem"

U příležitosti 70. výročí osvobození Kyjeva (6. 11. 1943) uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Ukrajině společně s Kyjevskou městskou státní administrací a za podpory Českého centra v Kyjevě výstavu, která přibližuje podíl československé branné moci na osvobozování Kyjeva a dalších ukrajinských měst v době druhé světové války. Slavnostně ji zahájil prezident republiky v úvodu své oficiální návštěvy Kyjeva 20. října 2013.

Expozice se skládá z panelů, které představují historii československé jednotky a její formování v Sovětském svazu, její příchod na ukrajinské území, význam bitvy u Sokolova a její následné podání komunistickou propagandou. Podrobně je pojednáno zapojení jednotky do bojů o Kyjev – dobytí filmových studií, závodu „Bolševik“ a osvobození centra města. Představen je také podíl československých vojáků na osvobozování dalších ukrajinských měst, doplnění jednotek o volyňské Čechy a občany z Podkarpatské Rusi a jejich další cesta na československé území. Zmíněna je také jejich perzekuce po komunistickém převratu v únoru 1948.

Výstavu zpracoval Vojenský historický ústav Ministerstva obrany České republiky. Nad jejím konáním převzal záštitu prezident České republiky Miloš Zeman.

přílohy

VystavaOsvobozeniKyjevaCesky 3 MB PDF (Acrobat dokument) 20.10.2013