українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Kyjev
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český velvyslanec předal Mustafovi Džemilevovi medaili „Za zásluhy o diplomacii“

Velvyslanec České republiky na Ukrajině Radek Matula jménem ministra zahraničních věcí České republiky Tomáše Petříčka předal dne 25. 2. 2020  medaili „Za zásluhy o diplomacii“ vůdci Krymských Tatarů a někdejšímu sovětskému disidentovi Mustafovi Džemilevovi.

Ocenění uděluje ministr zahraničních věcí ČR od roku 2019 osobnostem, které se zasloužily o ochranu lidských práv a o rozvoj české diplomacie nebo vztahů mezi ČR a dalšími zeměmi či mezinárodními organizacemi. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ocenil pana Džemileva za mimořádné a celoživotní úsilí v oblasti obrany lidských práv. V letošním roce nemohl z důvodu pandemické situace ministr předat medaili osobně, a proto tak bylo učiněno prostřednictvím velvyslance České republiky na Ukrajině. Ministr Tomáš Petříček se naposledy setkal s panem Džemilevem před dvěma lety v Kyjevě během své oficiální návštěvy Ukrajiny.

Předání medaile proběhlo za účasti nejvyšších představitelů Krymských Tatarů, poslanců Nejvyšší rady Ukrajiny, kanceláře stálého představitele prezidenta Ukrajiny na Krymu a diplomatů Velvyslanectví ČR na Ukrajině v kyjevském sídle parlamentu Krymských Tatarů Medžlisu, jehož předsedou byl do roku 2013 Mustafa Džemilev. Mustafa Džemilev je znám jako významný sovětský disident, který byl tehdejším režimem dlouhodobě vězněn a pronásledován mj. z důvodu otevřeného nesouhlasu se sovětskou okupací Československa v roce 1968. U příležitosti 30. výročí okupace jej v Praze spolu s dalšími někdejšími disidenty přijal prezident Václav Havel, se kterým se Mustafa Džemilev setkal celkem třikrát.

Velvyslanec Radek Matula při předání medaile uvedl: „V těchto dnech si připomínáme výročí zahájení okupace Krymu a 26. února uctíme Den odporu proti okupaci Krymu a Sevastopolu. Já nyní stojím před známým a nezlomným bojovníkem za svobodu a lidská práva, který svůj život zasvětil tomu, aby on a jeho národ mohli opět svobodně dýchat a navrátit se do svých domovů, před člověkem, který přes všechny útrapy a hrubé zacházení ze strany sovětského režimu ve svém úsilí vytrval…“

Česká republika dlouhodobě anexi Krymu neuznává a vyzývá Ruskou federaci k zastavení porušování lidských práv na poloostrově, k propuštění politických vězňů z Krymu, respektování mezinárodního práva a ukončení okupace ukrajinského území.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.