українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV Ukrajiny
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Článek náměstka Chmelaře pro Evropskou pravdu: Česko stojí v těžkých dobách za Ukrajinou

Náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař připravil na základě své pracovní návštěvy Ukrajiny (25. – 27. 5. 2021) článek pro ukrajinské médium Evropská pravda, ve kterém se vyjádřil mj. k evropským aspiracím Ukrajiny a neutuchající české podpoře ukrajinského státu.

 

Plný text článku v češtině:

 

Česko stojí v těžkých dobách za Ukrajinou

Svět si zvykl na to popisovat boj se současnou pandemií vojenskými výrazy. Často ale v Evropské unii zapomínáme, že na evropském kontinentu, jen pár set kilometrů od hranic s Evropskou unií, stále pokračuje opravdová válka. Ukrajina v posledním roce válčí na dvou frontách: proti Ruskem podporované agresi na východě země a proti globální epidemii covidu-19. Česká republika i kvůli svým bezprostředním zkušenostem situaci Ukrajiny dobře rozumí a soucítí s ní. V době krize tak nezapomíná na svého důležitého partnera a ještě stupňuje svou politickou i materiální pomoc. Naši pevnou pozici vůči Ukrajině jsem tlumočil i ukrajinským představitelům, s nimiž jsem se setkal při své cestě do Kyjeva na konci května 2021.

Je to jedna z mála zahraničních cest od začátku pandemie a moje vůbec první cesta do Kyjeva. Přikládám jí velkou důležitost. Česká republika bude předsedat Radě EU v druhé polovině příštího roku. Program připravujeme již nyní. Ukrajina je strategickým partnerem pro Evropskou unii i bilaterálně pro Českou republiku. A právě nyní je nutné si ujasnit, kam můžeme (a musíme!) dostat vztah mezi Ukrajinou a Evropskou unií v dalších letech.

Naším zájmem a dlouhodobým cílem by měla být integrace Ukrajiny do evropského politického a hospodářského prostoru. Podporujeme prozápadní směřování země a její evropské ambice. Tento proces ale není samozřejmý, ani automatický. Evropská perspektiva se nemůže naplnit bez nutných reforem a zvláště bez většího důrazu na dodržování principů právního státu. A to není jen fráze.

Evropská unie není a nikdy nebyla založená na tom, že bohatší státy platí těm chudším, jak se někdy říká. Unie je především spolkem založeným na pravidlech. Na pravidlech, na která se všichni uvnitř jednotlivých zemí – občané i firmy – mohou spolehnout. Především pak mezi státy EU musí existovat jistota, že pravidla jsou nejenom dodržována, ale i vymáhána. Jedině pak je jakákoli evropská perspektiva reálná. A bez této schopnosti, dovolím si říct, nemá Evropská unie co nabídnout ani svým členům. Po své návštěvě v Kyjevě jsem si ale nikdy nebyl jistější, že tato perspektiva právě pro celou Ukrajinu reálná je. Viděl jsem odhodlání a sílu věci měnit. Viděl jsem moderní a do budoucna hledící společnost. Česká republika udělá vše pro to, aby se evropská ambice Ukrajiny stala skutečností.

Velkým tématem samozřejmě zůstává válka s Ruskem o zachování nezávislosti a teritoriální celistvosti, která trvá už sedm let. Po nedávném vyhrocení situace ze strany Ruska oceňujeme ukrajinskou trpělivost a rozvahu vůči této zbytečné demonstraci síly, jejíž jediný cíl byl zastrašit Ukrajinu a její spojence. Oceňujeme, že se Ukrajina nenechává vyprovokovat. To je totiž to, na co Rusko čeká. Chce mít příležitost hodit vinu na někoho jiného a pro svůj smyšlený scénář pak vymyslet sestavu dezinformací, které bude následně vysílat do celé Evropy. To je riziko, kterého si musíme být vědomi. Dezinformační kampaně dnes bohužel ovlivňují mnoho Evropanů a již poškozují a mají další potenciál uškodit vztahu mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Je třeba Ruské federaci nedávat záminky k dalším dezinformačním akcím.

Ruská anexe Krymu a ofenziva na Donbase pro nás měla být dostatečným varováním. Nicméně nedávné odhalení, že za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích na východě České republiky v roce 2014 stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, bylo pro mnoho občanů šokující. V mnohém nám ještě více otevřelo oči.

Neméně zásadní výzvou pro naše země zůstává pandemie covidu-19. Ta přinesla mnoho obětí, dennodenní omezení životů a ekonomické ztráty. Česko bylo ještě na jaře tohoto roku bohužel jednou z nejpostiženějších zemí  na světě. Přesto jsme na Ukrajinu nezapomněli. Už dvakrát dorazil do Kyjeva kamion s oficiální pomocí české vlády, která zahrnovala roušky, ochranné pomůcky, dezinfekční prostředky, nebo expresní testy. Financovali jsme dobrovolníky, kteří distribuovali zdravotnický materiál na zranitelném Donbase. Do tří oblastních nemocnic dodáváme sofistikované vybavení českých firem. Pouze na boj s covidem-19 na Ukrajině jsme věnovali 60 milionů hřiven. Nikde na světě nepomáháme v takové výši. Zároveň doufáme, že v případě potřeby budeme moci velice brzy přispět i k asistenci ze strany Evropské unie z hlediska poskytnutí vakcín.

Česká vláda od roku 2014 každoročně vyděluje peníze na zvláštní program pro Ukrajinu, v rámci nějž podporujeme projekty ukrajinských organizací k posílení transparentnosti, nezávislých médií, životního prostředí a ochrany lidských práv. Tyto prostředky vnímáme jako investici, která se nám vrátí v podobě stabilní, prosperující Ukrajiny, která se stane důležitým členem Evropy.

Opakovaně také připomínáme, že kromě Donbasu by svět neměl zapomenout ani na anektovaný Krym a jeho pronásledované obyvatele, včetně Krymských Tatarů. Zároveň oceňujeme bojovníky za svobodu, i proto ministr zahraničí v minulém roce udělil medaili Za zásluhy o diplomacii vůdci Krymských Tatarů Mustafovi Džemilevovi, jehož přínos k obhajobě lidských práv a důstojnosti přesahuje hranice Krymu. Plánujeme rovněž vyslat delegaci na vysoké úrovni na první summit Krymské platformy.

Pro Českou republiku a Ukrajinu se jedná o nelehké časy a výzvy, kterým čelíme, jsou velmi podobné. Vzájemná podpora je proto nyní důležitější, než kdykoliv před tím. Vzhledem ke všem zmíněným okolnostem přitom nemohou panovat žádné pochyby o tom, na čí straně Česká republika stojí.

 

Aleš Chmelař, náměstek pro Evropu Ministerstva zahraničních věcí České republiky

 

Odkaz na článek na stránkách Evropské pravdy: https://www.eurointegration.com.ua/articles/2021/06/14/7124390/