українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři zahraničí V4 diskutovali o budoucnosti Východního partnerství

Videokonference ministrů zahraničních věcí zemí V4 proběhla dne 8. dubna 2020. Hlavním tématem byla budoucnost Východního partnerství s ohledem na plánovaný červnový summit, na kterém bude schválena nová vize pro tuto sousedskou politiku EU. Přijato bylo rovněž společné prohlášení, v němž se ministři přihlásili k vizi silné a ambiciózní politiky Východního partnerství a jeho aktivní podpoře.

Ministři se shodli na podpoře partnerských zemí, které mají zájem o integraci do EU a jejího jednotného trhu. Zdůraznili klíčový význam demokratických principů a právního státu a vyjádřili podporu občanské společnosti v zemích Východního partnerství. Potvrdili rovněž připravenost skupiny V4 i nadále partnerským zemím poskytovat své transformační zkušenosti.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček partnerům předložil iniciativu vytvoření programu V4EastSolidarity, zaměřenou na pomoc zemím Východního partnerství v souvislosti s pandemií COVID-19. Ministři tuto iniciativu ve výši až 250 tisíc EUR probíhající pod hlavičkou Mezinárodního visegrádského fondu podpořili. Program V4EastSolidarity bude zaměřený na praktické posílení odolnosti v oblasti zdravotnictví, sociální péče či ekonomické odolnosti zranitelných skupin občanů v zemích Východního partnerství, na které doléhají důsledky pandemie COVID-19 a bude přizpůsoben potřebám partnerů.

„Východní partnerství má pro Evropskou unii strategický význam a jedná se tedy o prioritní téma jejích vnějších vztahů,“ uvedl při jednání šéf české diplomacie.

V4 společné prohlášení (DOCX, 22 KB)

přílohy

V4 společné prohlášení 21 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 8.4.2020