українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV ČR hostilo jednání k zajištění odpovědnosti za zločin agrese spáchaný proti Ukrajině

Na pozvání ministra Jana Lipavského se ve čtvrtek 26. ledna 2023 setkali právní experti z řady členských států EU, ukrajinských zástupců, a některých dalších států, aby projednali možnosti zřízení tribunálu pro stíhání zločinu agrese vůči Ukrajině.

Dnešní jednání a hojná účast potvrzují, že beztrestnost za zločin agrese nesmí být tolerována. Jde o jedno z úvodních setkání, na jejichž konci by měl být nalezený způsob, jak potrestat politické vedení současného Ruska za agresi proti Ukrajině,“ uvedl šéf české diplomacie Lipavský. Na půdě Černínského paláce se setkali zástupci z řad členských států EU, dalších států skupiny G7 a zástupců institucí EU, které hrají klíčovou roli v úvahách o vzniku zvláštního tribunálu pro potrestání zločinu agrese spáchaného proti Ukrajině. 

Ve vztahu k ostatním zločinům podle mezinárodního práva (válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, genocida) může vykonávat jurisdikci Mezinárodní trestní soud (ICC). „Česko plně podporuje vyšetřování situace ze strany ICC, které probíhá především ve vztahu k válečným zločinům. ICC ovšem nemůže v daném případě vykonávat jurisdikci ve vztahu ke zločinu agrese,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek důvod pro zřízení zvláštního tribunálu.

.

.