українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

NáměstekTomáš Dub vyznačil dvoustý kilometr turistického značení na Krymu

(Archivní článek, platnost skončena 20.10.2012.)

Dne 19. října vyznačil námětek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub společně s předsedou okresní státní administrace v Bachčysaraji na Krymu a velvyslancem České republiky v Ukrajině Ivanem Počuchem dvoustý kilometr turistického značení. V rámci projektu podpořeného z prostředků české rozvojové spolupráce dobrovolníci kolem bývalého hlavního města krymského chanátu značí dle českých zvyklostí klasické červené, modré, zelené a žluté trasy. Ve spolupráci s místní samosprávou bylo rovněž Agenturou pro regionální rozvoj zprovozněno Turistické informační centrum a vydány mapy a další informační materiály, díky čemuž by se měla zvýšit atraktivita tohoto doposud neznámého a zanedbaného regionu pro turisty.

Ve stejný den náměstek Dub zahájil společně s místopředsedkyní vlády Autonomní republiky Krym Kateřinou Jurčenko první Česko-krymské obchodní fórum, jehož se účastní na dvě desítky českých podnikatelů. Seznámil se také s výrobou trolejbusů pro nejdelší trolejbusovou trať na světě mezi krymským hlavním městem Simferopolem a Jaltou na břehu Černého moře, které zajišťuje společný česko-ukrajinský podnik. V letošním roce dodá 60 kusů následníků českých vozidel z 60. let, které na Krymu jezdí dodnes, v příštím roce plánuje dalších minimálně 50.

V průběhu návštěvy Ukrajiny náměstek Dub jednal také s náměstkem ministra zahraničních věcí Pavlo Klymkynem, gubernátory lvovské a zakarpatské oblasti a vystoupil na 11. ekonomickém fóru v západoukrajinském Truskavci.  V pátek se také zúčastní oslav 150. výročí založení české vsi Bohemka na severu Krymu.

„Češi jsou na Krymu i v celé dnešní Ukrajině přítomni již několik desetiletí, dokázali zde řadu věcí v minulosti a po roce 1989 mají naši krajané zde i podnikatelé z Česka řadu příležitostí, jak přispět k posilování našich ekonomických i politických vztahů. Koncem 19. století Češi přinášeli na Ukrajinu moderní technologie a znalosti a úspěšně zde podnikali a my se zde snažíme přispět k tomu, aby se tak dělo i nyní, jelikož příležitostí zde vidíme opravdu mnoho.“