українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Karla Schwarzenberga v Ukrajině

(Archivní článek, platnost skončena 16.12.2016.)

Ukrajinu navštívil o víkendu 14.- 15. prosince 2013 Karel Schwarzenberg.

Český politik a současný předseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se přijel zblízka seznámit se situací v Kyjevě.
Schwarzenberg se prošel mezi demonstranty po zabarikádovaném Náměstí nezávislosti (ukr. Majdanu nezaležnosti) a na jeho pódiu symbolicky předal veliteli Majdanu Andriji Parubijovi a jeho zástupci z řad občanských aktivistů Ihoru Lucenkovi českou vlajku. „Česká republika je s vámi!", řekl zaplněnému Majdanu. „Skláním se před vaší odvahou!" dodal. Ocenil pokojný průběh protestů a vyzval k dialogu všech stran - občanské společnosti, opozičních stran i vládní moci.

ks

ks2
Karel Schwarzenberg se dále setkal s představiteli občanské společnosti a se studenty, kteří jsou s děním a organizací současného pokojného shromáždění v centru Kyjeva spojeni od samotného počátku. Sešel se také s účastníky demonstrací, zdrženými po zásahu pořádkových složek dne 1. prosince před budovou Administrace prezidenta a později propuštěnými.


„Majdan na mě hluboce zapůsobil," řekl na závěr své krátké návštěvy. „Jeho část je nesena touhou po zásadní změně, společenské transformaci na evropských a demokratických základech. Takový proces je ale během na dlouhou trať. Evropa s Ukrajinou sympatizuje, Ukrajinci jsou bezesporu velkým evropským národem, ale v této fázi si Ukrajina musí pomoct vyřešit svoji situaci především sama."

ks3