українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k 77. výročí deportace Krymských Tatarů

18. května 1944 provedl sovětský režim masovou deportaci Krymských Tatarů z Krymu do oblasti Střední Asie, Sibiře a Uralu, desítky tisíc lidí tento násilný odsun a jeho následky nepřežily. Krymští Tataři se mohli vrátit do svých domovů až na konci 80. let, nicméně od roku 2014 jsou oběťmi nových perzekucí ze strany Ruské federace.

Po ruské anexi Krymu v roce 2014 začala Ruská federace prakticky ihned pronásledovat prodemokraticky a proukrajinsky smýšlející obyvatele. Kvůli nesouhlasu Krymských Tatarů s okupací zakázala ruská vláda činnost jejich neformálního parlamentu Medžlisu a silové složky začaly zatýkat kriticky naladěné příslušníky krymsko-tatarského národa, včetně jeho vedoucích představitelů. Desítky tisíc Krymských Tatarů byly pod tlakem donuceny opustit své domovy.

Mnoho Krymských Tatarů, kteří zůstali a nesmířili se s anexí, je vězněno jak na Krymu, tak na území Ruska. Tito političtí vězni jsou souzeni na základě falešných obvinění, v rámci výslechů jsou mučeni a musí snášet nedůstojné podmínky ve svých celách. Aktuálně je takto zadržována nejméně stovka Krymských Tatarů. Další osoby jsou vystaveny každodennímu tlaku a zastrašování. Ruská federace ignoruje výzvy Rady Evropy, OSN a dalších mezinárodních organizací k propuštění vězňů a respektování základních lidských práv.

V den 77. výročí od sovětské deportace navíc ruské okupační orgány demonstrativně připravily několik soudních slyšení s účelově obviněnými Krymskými Tatary, která proběhnou v Ruské federaci (Rostov na Donu).

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjadřuje úctu všem obětem deportací, podporuje úsilí krymsko-tatarského národa v boji za svobodu a odsuzuje neustálé pošlapávání práv nejen Krymských Tatarů, ale i dalších perzekuovaných ukrajinských občanů.

Česká republika plně podporuje svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, neuznává a neuzná nelegální anexi Krymu. Vyzýváme Ruskou federaci, aby přestala porušovat práva ukrajinských obyvatel, okamžitě propustila všechny politické vězně, ukončila okupaci ukrajinského území a vyslyšela výzvy mezinárodního společenství k nápravě situace.