українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: F. Trojáček
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rostoucí zájem ukrajinských farmářů o kvalitní skot z ČR

V polovině května 2019 se uskutečnila mise ukrajinských zemědělských společností do ČR k posouzení možností spolupráce s českou stranou při modernizaci systému registrace hospodářských zvířat na Ukrajině a při zvyšování kvalitativní úrovně skotu na Ukrajině. Mise se uskutečnila jako projekt na podporu ekonomické diplomacie PROPED a byla připravena Ministerstvem zemědělství ČR ve spolupráci s velvyslanectvím ČR v Kyjevě. Během mise ukrajinská delegace jednala s náměstkem ministra zemědělství J. Šírem, generálním ředitelem Státní veterinární správy ČR Z. Semerádem a navštívila vybrané zemědělské společnosti.

V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED se ve dnech 13. – 17. 5. 2019 uskutečnila mise představitelů ukrajinských zemědělských společností a institucí do České republiky. Cílem mise bylo představit ukrajinským partnerům kvalitní skot v několika českých společnostech, vytvořit nové pracovní kontakty mezi českými a ukrajinskými farmáři a posoudit možnosti další spolupráce. V ukrajinské delegaci byli zástupci zemědělských společností jako je Mažarka, Maják, Urožaj, Volovikova, zástupci Asociace výrobců mléka a představitelé Agentury pro registraci a identifikaci hospodářských zvířat.

Ukrajinská delegace se zúčastnila Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně, kde vedla jednání se zástupci několika společností zastoupených na veletrhu a dále se zástupci Českomoravské společnosti chovatelů (ČMSCH). Na výstavišti se uskutečnilo pracovní jednání ukrajinské delegace s náměstkem ministra zemědělství J. Šírem a generálním ředitelem Státní veterinární správy (SVS) ČR Z. Semerádem. Během pracovní schůzky byly posouzeny možnosti spolupráce české a ukrajinské strany v oblasti zemědělství a ukrajinská strana byla seznámena se systémem registrace hospodářských zvířat v České republice a s mechanismem kontroly ze strany SVS ČR. V další části projektu se uskutečnila návštěva několika zemědělských podniků a institucí – VIA ALTA, SZTŠ Lanškroun, Chovatelské družstvo Impulz, chovná stanice v Říčanech u Brna ad. Ukrajinská delegace tak měla možnost seznámit se blíže s činností jednotlivých společností a projednat možné formy spolupráce včetně dodávek skotu na Ukrajinu. Dne 16. 5. 2019 se uskutečnily konzultace na SVS ČR v Praze, kde se zástupci Agentury pro registraci a identifikaci hospodářských zvířat detailněji seznámili se systémem registrace a kontroly hospodářských zvířat v ČR.

Misi ukrajinských farmářů lze hodnotit pozitivně s tím, že bylo dosaženo dohody o spolupráci s ČMSCH a SVS ČR při modernizaci systému registrace hospodářských zvířat na Ukrajině. Konkrétně na projekt PROPED bude navazovat další cesta ukrajinských odborníků do ČR ke studiu českých zkušeností při registraci hospodářských zvířat. Ukrajinští partneři též potvrdili zájem o spolupráci s českou stranou při zlepšování kvalitativní úrovně a zvyšování počtu skotu na Ukrajině.

František Trojáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Kyjevě