українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Kyjev
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Senátní komise pro sdělovací prostředky navštívila Kyjev

Delegace Stálé komise pro sdělovací prostředky Senátu Parlamentu ČR vedená prvním místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou navštívila ve dnech 25. - 27. 10. Kyjev. Senátoři jednali se svými protějšky o mediálním prostředí na Ukrajině, roli veřejnoprávního vysílání a situaci v oblasti svobody slova. Rovněž potvrdili českou politickou a projektovou podporu v rozvoji nezávislých médií a transformaci země.
 

Členy delegace byli kromě Jiřího Růžičky také předseda Stále komise pro sdělovací prostředky Václav Chaloupek a místopředseda komise David Smoljak.

Senátoři se setkali s ministrem kultury a informační politiky Ukrajiny Oleksandrem Tkačenkem, s nímž mimo jiné diskutovali o legislativním rámci pro veřejnoprávní televizi a rozhlas a o zkušenostech s bojem proti dezinformacím. O výzvách veřejnoprávního vysílání poté debatovali také s šéfem představenstva Národní veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti Mykolou Černotyckým.

Jedním z hlavních bodů programu bylo jednání v Nejvyšší radě s partnerským výborem pro humanitární a informační politiku a jeho předsedou Mykytou Poturajevem. Delegace se krátce setkala také s místopředsedkyní Nejvyšší rady Olenou Kondraťuk.

Senátoři pak pozvali na neformální večeři představitele nezávislých médií a nevládních organizací monitorujících situaci v oblasti sdělovacích prostředků. Mimo jiné se dozvěděli o podmínkách pro práci novinářů na Ukrajině a útocích na svobodu slova.

Na závěr návštěvy přijali senátory představitelé krymskotatarského parlamentu Medžlisu a jeho předseda Refat Čubarov. Česká strana připomněla pozici Senátu a obecně České republiky vůči anexi Krymu a vyjádřila podporu Krymským Tatarům v jejich boji za svobodu.

Galerie


Stálá komise pro sdělovácí prostředky Senátu PČR na návštěvě Ukrajiny