українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Kyjev
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Snídaně s představiteli ukrajinské občanské společnosti u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv

Dne 10. 12. 2021 se u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv na půdě Velvyslanectví ČR na Ukrajině uskutečnila neformální snídaně velvyslance Radka Matuly s představiteli ukrajinské občanské společnosti. Setkání se zúčastnili Olha Skrypnyk (Crimean Human Rights Group), Ljudmila Jankina (ZMINA), Palina Brodik (Free Belarus Center, Kostiantyn Reutskyj (Vostok SOS) a Petro Vyhivskyj (otec politického vězně Valentyna Vyhivského).

Velvyslanec Radek Matula během debaty zdůraznil  prioritní význam Ukrajiny pro Českou republiku v rámci Programu transformační spolupráce, který byl aktivizován po Revoluci důstojnosti na přelomu let 2013 a 2014. Současně poděkoval zdejším obráncům lidských práv a aktivistům za jejich práci a potvrdil českou podporu ukrajinské a rovněž běloruské občanské společnosti. Účastníci snídaně diskutovali rozličná témata týkající mj. situace na ukrajinských okupovaných územích, politických vězňů, dopadů pandemie covid-19 na neziskový sektor, obecného stavu lidských práv na Ukrajině a také vývoje v sousedním Bělorusku. Setkání se zúčastnil otec Valentyna Vyhivského, jednoho z nejdéle vězněných Ukrajinců, jež byl ruským soudem odsouzen k mnohaletému trestu odnětí svobody.

Snídaně s představiteli občanské společnosti navazuje na obdobnou snídani francouzského prezidenta Francoise Mitterranda s českými disidenty během jeho návštěvy komunistického Československa v roce 1988. Tato událost představovala významnou podporu českého demokratizačního hnutí, jelikož to bylo vůbec poprvé, kdy se tak vysoký politický představitel setkal s pronásledovanými disidenty včetně Václava Havla. Pro připomenutí této události čeští velvyslanci ve vybraných zemích pořádají každoročně snídaně s představiteli občanské společnosti s cílem poukázat na důležitou roli, kterou občanská společnost hraje při budování demokracie.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vydalo u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv prohlášení, které si můžete přečíst ZDE