українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: České centrum v Kyjevě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Kyjevě začala výstava k 30. výročí odchodu sovětských vojsk z Československa

Velvyslanectví České republiky společné s Ukrajinským institutem národní paměti dne 19. 8. slavnostně otevřely na Kontraktovém náměstí v Kyjevě výstavu k 30. výročí odchodu sovětských okupačních vojsk z Československa. Neobyčejné fotografie Dany Kyndrové zachycují atmosféru jednoho ze zlomových okamžiků našich dějin, který Čechům a Slovákům umožnil po konci komunistické diktatury budovat novou demokratickou zemi.

Akci, která se symbolicky uskutečnila dva dny před výročím začátku okupace 21. srpna 1968, zahájil český velvyslanec Radek Matula. Dále vystoupili také slovenský velvyslanec Marek Šafin, ředitel Ukrajinského institutu národní paměti Anton Drobovyč, ředitel Muzea Majdanu Ihor Pošyvajlo, aktivistka a bývalá předsedkyně zahraničního výboru Nejvyšší Rady Hanna Hopko, předseda Medžlisu krymsko-tatarského národa Refat Čubarov, docentka historie Kyjevské národní univerzity T. Ševčenka Svitlana Motruk a veterán sovětské armády sloužící v Československu Oleksandr Pohasij.

Cílem autorky fotografií Dany Kyndrové nebylo co nejdůkladněji zdokumentovat samotný odchod skoro stotisícové okupační armády, ale přiblížit atmosféru v sovětských kasárnách a chování řadových vojáků mezi omšelými komunistickými kulisami. "Fotografie tak symbolizují začínající rozklad sovětského impéria, ale zároveň budí soucit s vojáky jako obyčejnými lidmi, kteří se v mnoha případech stali pouze loutkou velké geopolitické hry a často netušili, že je dnes budeme nazývat okupanty," prohlásil velvyslanec Matula.

Velvyslanec Matula mimo jiné připomněl, že Moskva nazývala okupaci Československa "bratrskou pomocí" a upozornil na historickou paralelu se situací Ukrajiny. "Věřím, že jednou i naši ukrajinští kolegové a přátelé budou v Česku a jinde ve světě zahajovat podobné výstavy připomínající odchod okupačních vojsk z Krymu a Donbasu," uvedl velvyslanec.

Výstava bude stát na Kontraktovém náměstí v Kyjevě nejméně do začátku října.

 

Galerie


Výstava k 30. výročí odchodu sovětských vojsk z Československa