česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Režim vstupu a víza

Případné zájemce o cestování do Konžské demokratické republiky informujeme, že je třeba: vízum - PCR test s QR kódem - očkování na žlutou zimnici.

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Vízum uděluje Velvyslanectví KDR v Praze. Není možné získat krátkodobé vízum na hranicích. Ze zkušeností cestovatelů vyplývá, že imigrační důstojníci na hranicích vyžadují vízum vydané velvyslanectvím, které je příslušné pro zemi původu cestovatele. Doporučujeme si před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu KDR, zda se podmínky pro vstup do země nezměnily.

Vstup na letišti může být znepříjemňován celníky a pohraniční policií, kteří často vymáhají úplatky. Je proto vhodné, aby byl cestovatel očekáván důvěryhodnou osobou, čímž se většině problémů předejde.

Případné zájemce o cestování do Konžské demokratické republiky informujeme, že je třeba: vízum - PCR test s QR kódem - očkování na žlutou zimnici

  • Pravidelná mezinárodní letecká doprava do země je funkční, typické lety jsou vedeny přes Paříž, Brusel, Istanbul nebo Addis Abebu, případně i Nairobi. Východ země bývá obsluhován lety ze Rwandy. Další časté spojení je vedeno např. linkami Emirates, Etiopian Airlines a Turkish Airlines.
  • Cesta znamená povinné PCR testy na Covid19: před odletem z ČR (certifikát je vyžadován i při přestupech), dále na letišti po příletu do Kinshasy, před odletem z Konga a dále opět po návratu do ČR. Ceny se mohou lišit podle místa testování, v Kongu se však pohybují kolem 45 USD. Je automaticky vystavován certifikát.
  • Registrace na testy: před každým konžským testem je povinná registrace na internetu v laboratořích INRB. Testy jsou podmínkou již před odletem. Systém cestovateli vygeneruje QR kód, který je na letišti naskenován a spárován s daty cestovatele. Registrace: https://inrbcovid.com/index.php/user/register

Výsledky jsou k dispozici mailem obvykle mezi 1-3 dny po testování podle místa (po příletu do Kinshasy typicky do druhého dne). Na letištích na východě země mohou být pravidla někdy měkčí, a ani registrace nemusí být vyžadován, ale na tuto skutečnost nelze spoléhat. Vedle laboratoří INRB jsou akceptovány i testy z nemocnice Panzi u Bukavu na východě země. Před návratem do ČR je možno využít cestovatelské testovací místo INRB vedle lékárny Batetela v Kinshase (místo je všeobecně známo).

  • V zemi je vyhlášen zákaz vycházení mezi 21-5 hodinou, jeho porušování je trestáno buď pokutou anebo zadržením na policejní stanici. Při cestě z letiště v noci je třeba na uličních zátarasech ukazovat boarding pass či letenku.
  • Na trase z letiště v Kinhase jsou po 21 hodině umístěny policejní zátarasy, na kterých je nutno se prokázat mj. letenkou a boarding pasem.
  • Je zavedena povinnost stálého zakrytí nosu a úst na všech veřejných místech.  Porušení této povinnosti může být trestně postihováno. Na vstupech do veřejných budov, hotelů atp jsou umístěny brány s dezinfekčním postřikem, je systematicky měřena teplota a nabízen dezinfekční gel.

Mezi hlavní potíže země během epidemie patří nedostatečné dodávek kyslíku a tedy i neschopnost léčit i středně těžké případy covid. V Evropě běžně léčitelné případy - kyslíkem a podpůrnou léčbou se mohou v Kongu dále zhoršovat.

Vzhledem k nízkému počtu testů udávané počty nakažených neodpovídají realitě.

Na cestu je nadále povinné očkování proti žluté zimnici, mezinárodní očkovací průkazy bývají často kontrolovány a to i na vnitrostátních letech.

Upozorňujeme dále, že kontakty s představiteli státního aparátu vč. policie, celníků atp mohou vyústit ke snaze získat úplatek ať již na základě skutečného porušení předpisů ze strany cestovatele tak i na základě smyšlených důvodů.

Před odletem je nutno uhradit různé letištní poplatky v hodnotě 55 USD (50 USD Go Pass, 5 USD poplatek a případné parkování atp.).