česky  français 

rozšířené vyhledávání

Vztahy s Kongem

Velvyslanectví ČR v Kinshase patří mezi první tři úřady ČSR v Africe a současně je jedním z nejstarších zastupitelských úřadů v Kongu. Prostřednictvím honorárního konzulátu působíme v zemi od roku 1929. Efektivní konzulát ČSR byl zřízen těsně před únorem 1948 a velvyslanectví ČSR v okamžiku nezávislosti v roce 1960, původně jako rozsáhlý spádový úřad pro většinu nejen frankofonní centrální Afriky až po Nigérii. Úřad byl dlouhou dobu součástí mocenských her mezi východem a západem, od pokusů ovlivnit vytváření nové vlády v roce 1960 po pokus o převrat v Kongu ze strany kubánského revolucionáře Che Guevary, který po cestě z Konga pobýval v Praze v roce 1966. V současné době ČR v Kongu obnovuje přítomnost po 10 letech od uzavření úřadu po ekonomické krizi v lednu 2011.

Relace ČR Kongo se rozbíhá po letech útlumu. Opírá se o: 

  • Rozvojové a humanitární aktivity: v minulosti masivní podpora MZV, nadále dlouholetá nevládní přítomnost a Člověk v tísni na východě země v Bukavu.
  • Věda & Biodiverzita: Aktivní jsou projekty vědecké spolupráce, pracují zde experti univerzit a přírodovědných pracovišť: Akademie věd ČR, ČZU, VFU a ZOO Liberec a Praha.
  • Export: V oblasti nízkého, ale rostoucího exportu je největší zájem o produkty českého chemického průmyslu pro místní masivní důlní průmysl. V roce 2020 byla do Kolwezi exportována velká turbína z První brněnské strojírny (Siemens). Do Konga byly v minulosti vyváženy nákladní vozy Tatra (přibližně 800 ks), letadla L-410 a mostní konstrukce české výroby.
  • Obrana:  V poslední době akcelerují kontakty mezi obranným sektorem, vrcholící prozatím návštěvou delegace Ministerstva obrany a Kanceláře prezidenta Konga v ČR v dubnu 2021. Tempo růstu vzájemného obchodu bylo narušeno propadem během epidemie v roce 2020.
  • Kultura: Českých hudebních festivalů (např. Colours of Ostrava, Respect v Praze atp) se pravidelně účastní konžské hudební skupiny, známé nyní již nejen stylem „konžská rumba“.
  • Cestovatelé a turistika: Země s druhým největším pralesem světa po Amazonii a atraktivní přírodou (prales, sopky a gorily) je lákadlem pro dobrodružněji založené cestovatele, prozatím tlumené bezpečnostními riziky. V současnosti veřejnost sleduje cesty a pořady rybáře Jakuba Vágnera. V minulosti mezi nejznámější patřili Jiří Baum a sochař František V. Foit (1931), dále Zikmund a Hanzelka (1948) a studentská expedice Lambaréné (1968). Sbírky z Konga lze nalézt v řadě českých muzeí včetně Národního (mineralogie a biologie), Náprstkovo muzeum (etnografie) či zvířat v zoologických zahradách.