česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: R. Hykl
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filmová prezentace v Port Moresby

(Archivní článek, platnost skončena 28.09.2022 / 00:15.)

Zastupitelský úřad ČR v Kuala Lumpur uspořádal 14. září 2017 ve spolupráci s honorárním konzulátem České republiky v Port Moresby, v hlavním městě Papui Nové Guinei, první českou filmovou prezentaci na PNG. Za tímto účelem byl promítnut oscarový snímek režiséra Jana Svěráka Kolja. Cílem akce bylo představit Českou republiku na Papui Nové Guinei a s využitím synergie ukázek produkce českých firem podpořit zájem o obchodní spolupráci v této ekonomicky perspektivní a na přírodní zdroje bohaté země s ČR.

Mezinárodně úspěšný film Kolja byl uveden v cineplexu Paradise Cinema v komerčním centru Vision City Megamall v hlavním městě PNG. Samotnému promítání předcházel společenský podnik, kterého se zúčastnilo přes 50 zástupců státní správy, podnikatelských kruhů, kulturní obce a diplomatického sboru. Mezi hosty byli mj. ředitelka protokolu Ministerstva zahraničních věcí PNG, ředitel Národního muzea a galerie PNG, zástupci ZÚ Francie a DEU, honorární konzulové, představitelé University Papua New Guinea, management komerčních bank a dalších podnikatelských subjektů.

Filmovou prezentaci v Port Moresby zahájil Rudolf Hykl, velvyslanec ČR akreditovaný pro PNG. Ve svém projevu představil filmovou tvorbu Jana a Zdeňka Svěrákových, dále Českou republiku a to především z ekonomického hlediska a nakonec i stávající aktivity České republiky na PNG jakými jsou například účast českých firem a garance EGAP na výstavbě nemocnice v Goroce, působení českého entomologického výzkumného centra v Madangu a realizace malého lokálního projektu financovaného Ministerstvem zahraničních věcí ČR – zdravotnická ordinace v provincii Madang.

Za účelem představení potenciálu českých výrobců byla účastníkům akce promítnuta dvanáctiminutová firemní video prezentace, kterou připravil ZÚ Kuala Lumpur na základě vytipování a komunikace s českými firmami jako Tatra Trucks, Zetor, Linet, Transcon, Era, Škoda Plzeň, Aircraft Industries, Ego Zlín. S těmito nabídkami, jakožto i propagací dalších českých firem bude za podpory ZÚ Kuala Lumpur v teritoriu dále pracovat honorární konzul ČR