česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa navštívil Malajsii

Ve dnech 12. – 15. 10. 2017 uskutečnil náměstek ministra Martin Tlapa pracovní návštěvu Malajsie. V jejím průběhu se 13. října setkal s ministrem mezinárodního obchodu a průmyslu Malajsie Mustapou Mohamedem. Předmětem rozhovoru byly otázky podpory vzájemného obchodu, který přesáhl 1,1 mld. USD.  V oblasti multilaterální informoval M. Tlapa o zájmu české strany na obnovení jednání mezi EU a Malajsií o FTA. 

Dne 13. 10. 2017 náměstek Tlapa jednal formou pracovního oběda s náměstkem ministra zahraničních věcí Malajsie Reezalem Mericanem. V průběhu setkání byly oboustranně kladně zhodnoceny vzájemné vztahy včetně vysoké úrovně návštěv v posledních letech. Za prioritu označil náměstek Tlapa ekonomickou spolupráci, potenciál růstu vidí též v oblasti školství, vědy a výzkumu. Ze zahraničně-politických témat byl diskutován mmj vývoj v ASEANu.   

Návštěva náměstka ministra Tlapy byla časována tak, aby podpořila účast českých výrobců a dodavatelů zelených technologií na výstavě IGEM v Kuala Lumpur ve dnech 11. – 13. 10. 2017. Martin Tlapa navštívil dne 13. 10. 2017 český stánek na výstavišti KLCC, na němž byla přítomna dvacetičlenná podnikatelská mise zastupující osm výrobců a jednu univerzitu. Česká účast byla největší částí evropského pavilonu a kromě přítomnosti na stánku zahrnovala matchmakingový seminář za účasti více než 50 zástupců malajsijských firem, který byl součástí oficiálního programu veletrhu (jako jedna ze dvou zemí). Náměstek Tlapa poskytl v prostorách veletrhu a českého stánku rozhovor televiznímu kanálu Astro Awani a televizní společnosti Bernama TV, dále hlavní malajsijské tiskové agentuře a deníku New Straits Times. Náměstek Tlapa se zúčastnil společenského podniku na rezidenci velvyslanectví Kuala Lumpur, organizovaného při příležitosti jeho návštěvy a podnikatelské mise, kterého se účastnilo 80 hostů zastupujících státní správu a podnikatelskou sféru.

Martin Tlapa dále zavítal do Kota Kinabalu ve státě Sabah, kde dne 14. října 2017 slavnostně zahájil činnost nově zřizovaného honorárního konzulátu ČR a uvedl do funkce honorárního konzula Vincenta Tana. Na recepci, která probíhala za účasti 100 VIP hostů v hotelu Shangri-La, byl za malajsijskou stranu hlavním hostem místopředseda vlády a ministr průmyslového rozvoje státu Sabah Raymond Tan, který zastupoval předsedu vlády státu Musu Amana. Náměstek Tlapa v projevu zdůraznil zájem ČR na rozvoji obchodní a ekonomické spolupráce se státem Sabah v sektorech jako je obnovitelná energetika, zelené technologie, vodní hospodářství a potravinářství.  Zmínil též roli honorárního konzulátu při poskytování asistence českým občanům, navštěvujících Sabah. Malajsijský host uvítal zřízení Honorárního konzulátu ČR v Kota Kinabalu, zmíněné sektory charakterizoval za perspektivní a ujistil o podpoře vlády státu Sabah novému honorárnímu zastoupení ČR.

Návštěva náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy v Malajsii byla koordinována s cestou náměstka ministra životního prostředí Vladislava Smrže, který Kuala Lumpur navštívil ve dnech 10. – 13. 10. 2017. Ten se v  jejím průběhu setkal s ministrem přírodních zdrojů a životního prostředí Malajsie Wan Junaidim bin Tuanku Jaafarem a jednal za přítomnosti českých firem s generálním sekretářem ministerstva energetiky, zelených technologií a vodního hospodářství Zainim Ujangem. Náměstek Smrž byl též hlavním řečníkem na konferenci ke Smart Cities. Oba náměstkové se s českými firmami setkali v rámci briefingu před odjezdem v ČR a taktéž na networkingovém společenském podniku organizovaném velvyslancem ČR v Malajsii.

Návštěva náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy byla pokračováním dialogu na vysoké úrovni mezi ministerstvy zahraničních věcí, naposledy v roce 2015 navštívil oficiálně Malajsii ministr zahraničních věcí ČR, naopak ministr zahraničních věcí Malajsie byl oficiálně v ČR v roce 2014. Kromě zahraničně-politického rozměru měla především element podpory obchodních a ekonomických styků, a to ať už ve vazbě na PROPED zaměřený na podporu českých výrobců zelených technologií, tak i prostřednictvím jednání s ministrem mezinárodního obchodu a průmyslu Malajsie, či i zřízením Honorárního konzulátu ČR v Kota Kinabalu, od kterého se očekává podpora českým podnikům. Obchodně ekonomický obsah měla i všechna mediální vystoupení náměstka Martina Tlapy pro malajsijské sdělovací prostředky.

 Náměstek Martin Tlapa (uprostřed) na stánku České republiky na veletrhu IGEM 2017


Náměstek Martin Tlapa (uprostřed) na stánku České republiky na veletrhu IGEM 2017

 Jednání  s ministrem mezinárodního obchodu a průmyslu Malajsie Mustapou Mohamedem (vlevo).


Jednání  s ministrem mezinárodního obchodu a průmyslu Malajsie Mustapou Mohamedem (vlevo).

 S náměstkem ministra zahraničních věcí Malajsie Reezalem Mericanem.


S náměstkem ministra zahraničních věcí Malajsie Reezalem Mericanem.

 Česká a malajsijská delegace s náměstky ministrů zahraničních věcí.


Česká a malajsijská delegace s náměstky ministrů zahraničních věcí.

 V rozhovoru s českými podnikateli na veletrhu IGEM 2017.


V rozhovoru s českými podnikateli na veletrhu IGEM 2017.

 Členové české podnikatelské delegace do Malajsie s náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Tlapou a náměstkem ministra životního prostředí Vladislavem Smržem na rezidenci velvyslance.


Členové české podnikatelské delegace do Malajsie s náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Tlapou a náměstkem ministra životního prostředí Vladislavem Smržem na rezidenci velvyslance.

 Rozhovor náměstka ministra Martina Tlapy  pro malajsijská média na veletrhu IGEM 2017.


Rozhovor náměstka ministra Martina Tlapy  pro malajsijská média na veletrhu IGEM 2017.

 

 Slavnostní otevření Honorárního konzulátu ČR v Kota Kinabalu. Zleva: honorární konzul ČR v Kota Kinabalu Vincent Tan, místopředseda vlády a ministr průmyslového rozvoje státu Sabah Raymond Tan,  náměstek Martin Tlapa, velvyslanec ČR v Malajsii Rudolf Hykl.


Slavnostní otevření Honorárního konzulátu ČR v Kota Kinabalu.
Zleva: honorární konzul ČR v Kota Kinabalu Vincent Tan, místopředseda vlády a ministr průmyslového rozvoje státu Sabah Raymond Tan,  náměstek Martin Tlapa, velvyslanec ČR v Malajsii Rudolf Hykl.

 

Mediální pokrytí pracovní cesty náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy:

Rozhovor s náměstkem Tlapou pro Bernama TV

Rozhovor pro TV Astro Awani

Rozhovor pro Capital TV

Rozhovor s velvyslancem R. Hyklem pro Bernama TV

Rozhovor s velvyslancem R. Hyklem pro Capital TV


New Straits Times (PDF, 512 KB)

New Sabah Times (PDF, 558 KB)

Daily Express (PDF, 596 KB)

The Borneo Post (PDF, 208 KB)

Chinese Newspaper (PDF, 536 KB)

Rozhovor pro rádio Traxx FM (MP3, 220 KB)