česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Filip Kanda
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva chargé d´affaires a.i. ve státě Perlis

Ve dnech 21. – 23. ledna 2019 vykonal chargé d´affaires a.i. Filip Kanda spolu s dalšími devíti velvyslanci členských států EU v Malajsii pracovní cestu do státu Perlis. Cílem návštěvy byla prezentace jednotlivých států a EU jako celku v tomto nejsevernějším státu Malajsie, jakož i prohloubení dosavadních kontaktů zaměřené na zintenzivnění vzájemné spolupráce v oblasti ekonomické a obchodní výměny, transferu technologií, školství ad. Návštěva byla ze strany Delegace EU velmi dobře připravena a rovněž v místě se setkala s mimořádným zájmem všech zúčastněných institucí.

      Perlis je nejmenším státem malajsijské federace, po staletí však požívá velkého významu vzhledem ke své strategické poloze u thajských hranic a na severní části pobřeží Malacké úžiny. V minulosti stát Perlis sehrál též významnou úlohu v udržení malajsijské svébytnosti a ustavení nezávislosti.

      V současnosti se na hospodářství státu podílejí služby 62%, zemědělství (převážně rýže, banány, kaučuk a perliské mango) 21%, zpracovatelský průmysl a energetika přibližně 11%. Perlis se snaží o získání zahraničních investic ve zpracovatelském průmyslu, zelených technologiích (nejvíce solární elektrárny), dále v rozvoji dopravy, moderního zemědělství a v poslední době stále více i turistiky. Filip Kanda partnery informoval o příležitostech, které ČR nabízí pro ekonomickou spolupráci; největší příležitosti se nabízejí v zelených technologiích, zpracování vody a odpadového materiálu, zemědělství a potravinářských technologiích.

       V rámci oficiálního programu se FK spolu s vv ČS EU setkal mj. s předsedou státní výkonné rady Perlisu Hamizanem Bin Hassanem, předsedou státní legislativní komory Hajimem Hamdanem Baharim a předsedou vlády Perlisu Azlanem Manem, a dále se účastnil briefingu perliského Úřadu pro ekonomické plánování a vedením Agentury Severní koridor.

       Vrcholem návštěvy bylo oficiální slavnostní přijetí a večeře v královském paláci v Arau úřadujícím sultánem Perlisu, Syed Sirajuddinem Syed Putra Jamalullailem a jeho manželkou. Dnes 75. letý Sultán Sirajuddin byl v letech 2001 – 2006 12. malajsijským králem a živě se zajímá o vývoj v Evropě a o Českou republiku. Stejně tak jeho syn, korunní princ Syed Faizuddin Putra Jamalullail, který s manželkou Lailatul Shahreen hostil večeři v první den návštěvy, navštívil Českou republiku několikrát během svých studií v Evropě i později. Perliští panovníci požívají ve svém státě mimořádné vážnosti, úcty a obliby a rovněž příjetí delegace evropských velvyslanců pojali ve velkém stylu v rámci kompletního královského protokolu.

       V rámci ekonomicky zaměřené části programu evropští velvyslanci navštívili vodní nádrž Tasoh Dam, nedalekou solární elektrárnu a též budoucí průmyslovou zónu Chuping Valey, která se nachází teprve v počáteční fázi výstavby a rovněž skýtá četné příležitosti pro zahraniční investice. Mimořádný prostor byl věnován návštěvě Univerzity Malaysia Perlis. Kanda informoval vedení univerzity o dosavadních programech spolupráce mezi českými a malajsijskými vysokými školami a o možnostech prohloubení vzájemné spolupráce.

       V programu byla též zařazena 8 kilometrová charitativní cykloprojížďka organizovaná korunním princem Syed Faizuddinem Putra Jamalullailem. Evropští velvyslanci se jí zúčastnili v bílo modrých tričkách EU a s vlajkami jednotlivých zemí na svých bicyklech v doprovodu členů princovy kanceláře, vlády státu Perlis a dalších institucí. Trasa asi 60 – členného pelotonu vedla přes rybářské čtvrti přístavu Kuala Perlis a též přes oblasti, v nichž žijí ekonomicky slabší obyvatelé města. Některým z nich byla v rámci akce předána charitativní finanční i potravinová podpora.      

       Poslední den mise navštívil FK střední školu Lailatul Shahreen v Kangaru, kde provedl prezentaci ČR, politické, ekonomické a společenské situace, vzájemných česko – malajsijských vztahů. Podstatná část prezentace pak byla věnována možnostem studia v ČR pro malajsijské uchazeče. Prezentace se účastnilo na 500 studentů a více než 40 členný profesorský sbor. Škola nesoucí jméno manželky korunního prince Perlisu, Lailatul Shahreen, pojala akci s nejvyšší důležitostí a vážností: na úvod hrály státní hymny České republiky, Malajsie a školy LS, následovala pěvecká, taneční a akrobatická vystoupení studentů a institucionální video o úspěších školy a projevy členů jejího vedení.

Přijetí v královském paláci

Přijetí v královském paláci

Prezentace ČR na Škole Lailatul Shahreen

Prezentace ČR na Škole Lailatul Shahreen

 

Prezentace ČR na Škole Lailatul Shahreen

Prezentace ČR na Škole Lailatul Shahreen