česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ®mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Hykl se setkal s předsedou Parlamentu Malajsie

Dne 12. září 2018 byl velvyslanec Rudolf Hykl přijat ke zdvořilostnímu setkání předsedou Parlamentu Malajsie Ariffem bin Md Yusofem. Předseda Ariff byl po parlamentních volbách v květnu 2018 nominován novou vládou koalice Pakatan Harapan na funkci předsedy parlamentu a následně do této funkce zvolen.

Velvyslanec Hykl informoval o oficiálních stycích mezi ČR a Malajsií, v nichž je meziparlamentní výměna zastoupena na nejvyšší úrovni, viz oboustranné návštěvy předsedů senátu a návštěva předsedy Parlamentu ČR v Malajsii v roce 2016. Podal též informaci o ekonomických a obchodních stycích ČR s Malajsií, kde Malajsie je největším obchodním partnerem ČR v jihovýchodní Asii. Malajsijský představitel byl seznámen se zahraniční a bezpečnostní politikou ČR a s vnitropolitickou situací v ČR, včetně popisu parlamentního systému.

Ariff bin Md Yusof uvedl, že Česká republika je důležitá země, v Malajsii ji i přes geografickou vzdálenost zná stále více lidí. Zajímal se o strukturu vzájemného obchodu a též o profil českého hospodářství. S uznáním komentoval skutečnost, že v ČR získal vzdělání velký počet malajsijských lékařů. Malajsie nyní prožívá z politického hlediska významné období, k moci se po 61 letech dostala opozice. V oblasti ekonomiky se musí nová vláda potýkat s velkým zadlužením země, hledá úspory. Ve vnějších ekonomických vztazích se Malajsie bude primárně orientovat na země v regionu a velké asijské ekonomiky.

Rozhovor se dále týkal vnitropolitického vývoje a soužití etnik v rámci malajsijské společnosti. Rudolf Hykl závěrem popřál Ariffovi bin Md Yusofovi hodně úspěchů ve výkonu jeho funkce.

Galerie


Velvyslanec Hykl se setkal s předsedou Parlamentu Malajsie