česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Filip Kanda
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Milan Hupcej předal pověřovací listiny malajsijskému králi

Dne 21. března 2019 předal velvyslanec Milan Hupcej pověřovací listiny malajsijskému králi Abdullahovi. Obřad se konal v Národním paláci a měl tradiční ceremoniální charakter. Byl vůbec prvním pro krále Abdullaha, který se ujal úřadu teprve 31. ledna 2019.  
 

       Spolu s velvyslancem ČR předali pověřovací listiny též rezidentní velvyslanci Nového Zélandu, Velké Británie, Keni a Nepálu a nerezidentní velvyslanci Kypru, Arménie, Botswany, Lotyšska, Slovinska, Salvadoru a Malty.

       V průběhu předání pověřovacích listin velvyslanec Milan Hupcej tlumočil malajsijskému panovníkovi osobní pozdravy prezidenta Miloše Zemana a zopakoval jeho pozvání k návštěvě ČR. Odpověď malajsijského panovníka byla předána v písemně formě. Král Abdullah v ní mj. vyslovil naději na další rozšíření vzájemné spolupráce, a to zvlášť v oblasti obchodu, investic, turistiky a vzdělávání. Malajsie by podle jeho slov též ráda prohloubila komoditní výměnu a interakci mezi soukromým sektorem obou zemí. Obě země podle něj sdílejí společné zájmy a jejich bilaterální vztahy jsou oboustranně prospěšné. Malajsijský král proto vyzval k větší intenzitě vzájemných návštěv, a to na všech úrovních, politické, vládní i podnikatelské.

       Při slavnostním obědě podávaném u příležitosti předání pověřovacích listin pro všech dvanáct titulářů, seděl velvyslanec Hupcej přímo vedle krále Abdullaha. Ten se v neformálním rozhovoru zajímal též o tradiční české výrobky a značky, jako Baťa či Jawa, a jako bývalý fotbalista a později funkcionář FIFA, též o tradici a aktuality z českého fotbalu.