česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec přijat Sultánem státu Terengganu

(Archivní článek, platnost skončena 05.09.2022 / 00:15.)

Sultán malajsijského státu Terengganu, Jeho královská Výsost Mizan Zainal Abidin, který v letech 2006-2011 zastával funkci krále Malajsijské federace, přijal dne 26. července 2016 na audienci velvyslance ČR v Malajsii Rudolfa Hykla. Přijetí, které proběhlo v sultánském paláci v hlavním městě státu Terengganu Kota Bharu, byl přítomen předseda vlády Terengganu Ahmad Razif.  
 

V průběhu přijetí informoval velvyslanec Hykl sultána Terengganu o mezinárodně politickém začlenění ČR, hospodářské situaci v zemi, úrovni bilaterálních styků a obchodně ekonomických, školských a dalších vztazích mezi oběma zeměmi.

Jeho královská Výsost Sultán Mizan Zainal Abidin se dotázal na strukturu českého hospodářství, s obdivem se zmínil o architektonických krásách ČR a zachovalosti historického centra hlavního města Prahy. Konstatoval, že turistický ruch je pro Terengganu, stejně jako pro Prahu, důležitým zdrojem příjmů. Vyjádřil přání, aby ČR podpořila rozvoj turistického ruchu s tímto malajsijským státem. Sultán Mizan Zainal Abidin je ve funkci od roku 1999, v témže roce soukromě navštívil ČR.

K separátnímu přijetí, které předcházelo audienci u sultána, se velvyslanec Rudolf Hykl setkal s předsedou vlády Ahmadem Razifem. Velvyslanec Hykl informoval, že jeho návštěva je motivována snahou představit ČR ve státech Malajsie mimo oblast hlavního města, kam zpravidla směřují vládní a podnikatelské delegace.

Stát Terengganu se nachází v severovýchodní části poloostrovní Malajsie, rozloha území je 13 035 km2, počet obyvatel 1,154 mil. Terengganu je v ekonomické oblasti závislý na těžbě ropy a plynu, 95% příjmů státního rozpočtu jsou poplatky za těžbu nerostných surovin. Dalšími zdroji příjmů je turistický ruch, v menší míře zemědělství, resp. těžba dřeva. Předseda vlády Ahmad Razif projevil zájem o spolupráci s ČR v oblasti vzdělávání a při propagaci turistiky.

 

 Velvyslanec Rudolf Hykl s Jeho královskou Výsostí Mizanem Zainalem Abidinem, sultánem Terengganu.


Velvyslanec Rudolf Hykl s Jeho královskou Výsostí Mizanem Zainalem Abidinem, sultánem Terengganu.

 Přijetí u předsedy vlády státu Terengganu Ahmada Razifa.


Přijetí u předsedy vlády státu Terengganu Ahmada Razifa.