česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace o cestování do Malajsie a návratu do ČR

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Aktuální informace o podmínkách vycestování z ČR a vstupu do ČR jsou zveřejněny na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

MALAJSIE

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Malajsijské státní hranice jsou pro cizince uzavřeny. Zakázány jsou i cesty neočkovaných Malajsijců do zahraničí. Všechny osoby, které cestují do Malajsie (cizinci musí získat předem výjimku od malajsijského imigračního úřadu) musí absolvovat 7 denní (očkované osoby) nebo 10 denní (částečně očkované a neočkované osoby) karanténu v dedikovaném ubytovacím zařízení. Registrace cizinců k získání souhlasu se provádí na webu MyTravelPass. Následně je třeba uhradit náklady na testování a pobyt v karanténě (celková částka převyšuje 5000 MYR). 

Krátkodobé cesty (do 14 dnů) jsou výjimečně umožňovány pouze obchodníkům a investorům s již existujícími obchodními vztahy v Malajsii, kteří získají povolení k vstupu (MyTravelPass - MyEntry - Short Term). Tyto osoby nemusí podstupovat karanténu, avšak podmínky jejich pobytu (místo ubytování, omezení počtu schůzek, nemožnost voleného pohybu, stálý doprovod) jsou velmi omezující. Jako součást žádosti je třeba předložit i detailní itinerář celého pobytu, který nelze v jeho průběhu žádným způsobem měnit (např. přesunout termín schůzky). Schůzky není možné pořádat v restauracích. Nelze ani spojit obchodní jednání s dovolenou. V případě schválení cesty je nutné počítat s náklady kolem 600 - 1000 MYR denně na osobu za dohlížející doprovod.

Za obdobných podmínek je vstup povolován (MyTravelPass - Foreigner - Social Visit) též v případě oficiálních a obchodních cest (služební jednání, navázání obchodních vztahů, konference) a z důvodů hodných zřetele (zdravotní důvody, nehody, úmrtí). 

Vláda Malajsie umožňuje cizincům s povoleným pobytem v Malajsii (trvalý pobyt, členové programu MM2H), kteří získali výjimku pro přicestování a současně předloží digitální certifikát o očkování proti Covid-19, požádat o souhlas s popříjezdovou povinnou karanténu v jejich malajsijských domovech.

Vzhledem k průběžně se měnícím podmínkám vstupu doporučujeme před cestou kontaktovat Velvyslanectví Malajsie v Praze.

2. DOPRAVA

Komerční spoje, především Qatar Airways, KLM a Turkish Airways, létají s menšími omezeními. Přes mezinárodní letiště v Kuala Lumpur je možný tranzit do dalších zemí. Podmínkou je předložení letenky do následné destinace a omezení doby tranzitu na max. 24 hodin. Přesun mezi dvěma hlavními terminály letiště (KLIA a KLIA2) není možný.

3. OPATŘENÍ

K 11. říjnu 2021 byla většina ochranných opatření zrušena, zůstala pouze povinnost dodržovat standardní operační postupy (SOP), tj. nosit na veřejnosti roušku, udržovat odstup minimálně 1 metr a registrovat svůj příchod a odchod do veřejných uzavřených prostor (např. nákupní střediska, restaurace) v aplikaci MySejahtera.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zahraničních věcí Malajsie 

Ministerstvo zdravotnictví Malajsie 

 

5. VYCESTOVÁNÍ  Z ČR  a  NÁVRAT DO ČR

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na doporučení a varování Ministerstva zahraničních věcí ČR k cestám do zahraničí podle míry rizika nákazy COVID-19.

Občané ČR s platnými malajsijskými pobytovými tituly musí před svou cestou mimo Malajsii žádat malajsijské imigrační orgány o povolení k vycestování a návratu (MyTravelPass - MyEntry - Long Term - Entry and Return Application).

Přehled podmínek ke vstupu do jednotlivých států a území při cestě do zahraničí

Přehled podmínek návratu do České republiky 

 

PAPUA NOVÁ GUINEA

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Možnost vstupu do PNG je omezena, stejně tak možnosti vycestovat. V případě cest do Velké Británie, všech států Evropské unie, Švýcarska, Norska, Jihoafrické republiky, Izraele, Libanonu, Jordánska, Francouzské Guyany, Chile, Nigérie, USA, Kanady, Indie, Pakistánu, Malajsie, Spojených arabských emirátů, Filipín, Indonésie, Korey, Japonska a Číny, Singapuru a Austrálie musí cestující žádat o souhlas s cestou. Ministerstvo zdravotnictví PNG může dále osobám cestujícím z těchto zemí zakázat vstup na území.
 

2. DOPRAVA

Letecké spojení funguje pouze omezeně.

3. OPATŘENÍ

Obecně všechny osoby cestující do PNG ze zahraničí musí před cestou vyplnit formulář na webu www.pnghdf.info, dále vyplnit formulář pro cestující přepravované letecky (I-APTF) a předložit negativní výsledek PCR testu na Covid. Následně po příjezdu musí absolvovat 14 denní karanténu. Cizinci jsou po dobu karantény povinni nosit sledovací kotníkové náramky. Na veřejnosti platí všeobecná povinnost nosit roušku.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Papuy Nové Guineje