česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace o cestování do Malajsie a návratu do ČR

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Aktuální informace o podmínkách vycestování z ČR a vstupu do ČR jsou zveřejněny na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

MALAJSIE

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Malajsijské státní hranice jsou uzavřeny. Zakázány jsou cesty cizinců do Malajsie i Malajsijců do zahraničí. Osoby, které získají k přicestování výjimku od malajsijského imigračního úřadu, musí absolvovat 7 - 21 denní karanténu (podle země, ze které cestují) v dedikovaném ubytovacím zařízení. Registrace k získání souhlasu se provádí na webu safetravel.myeg.com.my, kde se současně hradí náklady na testování a pobyt v karanténě (celková částka převyšuje 5000 MYR). 

Krátkodobé cesty (do 14 dnů) jsou výjimečně umožňovány pouze obchodníkům a investorům, kteří získají povolení k vstupu. Tyto osoby nemusí podstupovat karanténu, avšak podmínky jejich pobytu (místo ubytování, omezení počtu schůzek, nemožnost voleného pohybu, stálý doprovod) jsou velmi omezující. Nelze proto např. spojit obchodní jednání s dovolenou, navíc náklady se pohybují kolem 600 - 1000 MYR denně.

Výjimky pro osoby, které již Covid-19 prodělaly či jsou vůči této chorobě očkováni neexistují.

2. DOPRAVA

Omezeně létají komerční spoje, především Qatar Airways, KLM a Turkish Airways. Přes mezinárodní letiště v Kuala Lumpur je v omezené míře možný tranzit do dalších zemí. Podmínkou je předložení letenky do následné destinace a omezení doby tranzitu na max. 24 hodin. Přesun mezi dvěma hlavními terminály letiště (KLIA a KLIA2) není možný.

3. OPATŘENÍ

Od 13. ledna do ukončení vakcinace obyvatel (pravděpodobně v prosinci 2021) platí v celé Malajsii zákaz cest překračujících hranice členských států a též hranice mezi jednotlivými okresy. V Malajsii dále platí do odvolání  úplný lockdown, kromě esenciálních služeb jsou všechny obchody a firmy uzavřeny, obyvatelům je nařízeno zůstat doma.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zahraničních věcí Malajsie 

Ministerstvo zdravotnictví Malajsie 

 

5. VYCESTOVÁNÍ  Z ČR  a  NÁVRAT DO ČR

Vzhledem k nepříznivému vývoji pandemie a obavám ze šíření nových mutací koronaviru jsou pravidla pro návrat do České republiky upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Cestovatelé musí podstoupit testování na COVID-19 již před zahájením návratu do ČR z většiny zemí světa. Podobná pravidla přijímají postupně všechny země EU se společným cílem, kterým je předejít další a mnohem agresívnější vlně pandemie.

Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR rozlišuje 5 kategorií zemí dle míry rizika nákazy onemocněním COVID-19: země s nízkým rizikem (zelené), země se středním rizikem (oranžové), země s vysokým rizikem (červené), země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené - Malajsie spadá do této kategorie) a země s extrémní rizikem nákazy (černá barva). Přehled zemí dle míry rizika je stanovován Sdělením Ministerstva zdravotnictví ČR. Podmínky návratu do ČR jsou pro jednotlivé kategorie států jsou popsány zde.

Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.

MZV ČR upozorňuje, že z důvodu setrvale nepříznivé epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezujících vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.  Při všech cestách do zahraničí je nutno se předem informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních cílové země. Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak). Nelze vyloučit, že jednotliví přepravci budou před zahájením cesty od cestujících vyžadovat předchozí elektronickou registraci a také negativní test na Covid-19. 

Před případnou cestou MZV ČR doporučuje uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.

 

PAPUA NOVÁ GUINEA

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Možnost vstupu do PNG je omezena, stejně tak možnosti vycestovat. V případě cest do Velké Británie, všech států Evropské unie, Švýcarska, Norska, Jihoafrické republiky, Izraele, Libanonu, Jordánska, Francouzské Guyany, Chile, Nigérie, USA, Kanady, Indie, Pakistánu, Malajsie, Spojených arabských emirátů, Filipín, Indonésie, Korey, Japonska a Číny, Singapuru a Austrálie musí cestující žádat o souhlas s cestou. Ministerstvo zdravotnictví PNG může dále osobám cestujícím z těchto zemí zakázat vstup na území.
 

2. DOPRAVA

Letecké spojení je velmi omezené.

3. OPATŘENÍ

Obecně všechny osoby cestující do PNG ze zahraničí musí před cestou vyplnit formulář na webu www.pnghdf.info, dále vyplnit formulář pro cestující přepravované letecky (I-APTF) a předložit negativní výsledek PCR testu na Covid. Následně po příjezdu musí absolvovat 14 denní karanténu. Cizinci jsou po dobu karantény povinni nosit sledovací kotníkové náramky. Na veřejnosti platí všeobecná povinnost nosit roušku.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Papuy Nové Guineje