česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak si zažádat o nový pas

Cestovní pas ČR s biometrickými prvky

Cestovní pas ČR s biometrickými prvky

Cestovní pas obsahuje strojově čitelné údaje a nosič dat s biometrickými údaji (tzv. e-pas). Platnost cestovního pasu je 10 let, v případě dětí do 15 let je platnost pasu 5 let. Platnost dokladu nelze prodloužit.

Při podání žádosti o cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji je třeba počítat s tím, že podle zákona o cestovních dokladech je lhůta pro vyřízení e-pasu při podání žádosti na zastupitelském úřadě v zahraničí 120 dnů (tj. 4 měsíce) ode dne podání žádosti. V současné době se žádosti podané na ZÚ, pokud splňují všechny podmínky, vyřizuji v kratší lhůtě (kolem dvou měsíců).

Náležitosti k podání žádosti:

Žádost se podává výhradně osobně pouze po předchozím sjednání schůzky.

Za děti mladší 15 let podávají žádost jejich zákonní zástupci (rodiče), nebo opatrovníci, osoby starší 15 let podávají žádost samy se souhlasem zákonného zástupce (rodiče), nebo opatrovníka, který musí být při podání žádosti přítomen (je třeba prokázat vazbu mezi zákonným zástupcem a dítětem, např. originálem rodného listu dítěte nebo rozhodnutím příslušného soudu. 

Správní poplatky

Při podání žádosti je potřeba uhradit odpovídající správní poplatky dle Zákona o správních poplatcích č. 634/2004 Sb, v platném znění:

157 a) vydání cestovního pasu dospělé osobě - 1200 Kč
157 a) vydání cestovního pasu občanu mladšímu 15 let - 400 Kč

Poplatky jsou vybírány buď v hotovosti v MYR dle aktuálně platného směnného kurzu, nebo bezhotovostně (platební kartou) v CZK.

Během podání žádosti se žadateli snímají otisky prstů. Otisky se snímají osobám starším 12 let a sice tak, že se z každé ruky pořídí otisk jednoho prstu. Nejdříve se snímá otisk ukazováku pravé ruky. Není-li dosaženo požadované kvality otisku ukazováku nebo žadatel ukazovák nemá, snímá se postupně otisk palce, prostředníku nebo prsteníku pravé ruky, dokud otisk nevyhoví požadované kvalitě. Stejně se poté postupuje i u levé ruky. U osob mladších 12 let se otisky prstů nepořizují.

V další fázi se žádost s veškerými vloženými údaji vytiskne a žadatel ji podepíše. Podpis žadatele se poté naskenuje do systému a žádost je okamžitě odeslána ke zpracování. Vlastní výrobu cestovního pasu s biometrickými prvky zajišťuje Státní tiskárna cenin, vyrobený cestovní pas je prostřednictvím příslušného obecního úřadu poté přeposlán na MZV ČR, odkud je odeslán zpět na ZÚ Kuala Lumpur, který jej předá žadateli.

 

1) Pokud vlastníte platný cestovní pas nebo občanský průkaz a nenastaly v osobních údajích žádné změny:

Občanům, kteří hodlají prokázat svoji totožnost a státní občanství občanským průkazem, doporučujeme zkontrolovat jeho platnost na webových stránkách Ministerstva vnitra. V některých případech se stává, že např. v případě změny bydliště je občanský průkaz, přestože jeho časová platnost dosud neskončila, zařazen do databáze neplatných dokladů.

Je třeba předložit:

  1. Stávající platný cestovní pas nebo občanský průkaz
  2. 1x fotografie žadatele o rozměru 5 x 5cm, a to buď vytištěná na fotografickém papíru nebo ve formátu jpg (rozměr delší strany alespoň 1200 bodů, min. 250 DPI) na USB flash disku. Pozn.: Fotografie musí kromě rozměru či rozlišení splňovat tyto požadavky: fotografie musí zobrazovat občana v předním čelném pohledu, ukazovat jeho hlavu a horní část ramen. Pootočená hlava není přípustná. Výška obličejové části hlavy (vzdálenost od očí k bradě) je minimálně 13 mm. Vzdálenost mezi horním okrajem hlavy a horním okrajem fotografie je minimálně 3 mm. Pozadí za zobrazovanou osobou je bílé až světlemodré popř. světlešedé barvy. Fotografie je bez odlesků.

2) Pokud vlastníte neplatný cestovní pas, občanský průkaz nebo osvědčení o státním občanství ČR, vydané od 01. 01. 2014 a v osobních údajích nenastaly žádné změny:

V takovém případě postupujete podle bodu 1) a předkládáte dokumenty, které máte k dispozici, i když nejsou již platné.

3) Pokud vlastníte neplatný cestovní pas nebo občanský průkaz vydaný do 31. 12. 2013:

V takovém případě bude nutné nejdříve vyřídit Osvědčení o státním občanství ČR (obvyklá doba vyřízení činí tři měsíce), teprve poté bude možné podat žádost o cestovní pas.

Je třeba předložit:

             1. Stávající neplatný cestovní pas nebo občanský průkaz;

             2. Žádost o osvědčení o státním občanství ČR (formulář obdržíte na velvyslanectví) spolu s následujícími doklady:

  • rodný list, oddací list – pokud žadatel uzavřel manželství, doklad o vzniku partnerství – pokud žadatel vstoupil do partnerství, případně doklad o rozvodu, zrušení partnerství, úmrtní list zemřelého manžela nebo partnera;
  • Máte-li k dispozici  rodné listy rodičů, jejich oddací list – pokud uzavřeli manžeství, jejich úmrtní list – pokud zemřeli;
  • Máte- li k dispozici dříve vydané Vaše doklady o státním občanství a o státním občanství Vašich rodičů, popřípadě i dalších předků;
  • Došlo-li k osvojení doklad o osvojení;
  • Doklad prokazující datum a způsob nabytí cizího státního občanství.

O vydání osvědčení je oprávněna požádat

- osoba starší 15 let, o jejíž občanství se jedná;

- za dítě mladší 15 let může žádost podat: zákonný zástupce, opatrovník, který předloží pravomocné rozhodnutí soudu o svém ustanovení nebo osoba, které bylo dítě svěřeno pravomocným soudním rozhodnutím svěřeno do péče.

 

4) Pokud jste vlastnili cestovní pas nebo občanský průkaz, kterému skončila platnost, a nemáte jej k dispozici:

1. prokážete totožnost rodným listem, oddacím listem nebo cizozemským dokladem. V případě, že tyto doklady nevlastníte, zastupitelský úřad provede ověření Vaši totožnosti.

2. pokud se Vaše totožnost ověří, podáte žádost o vydání osvědčení o státním občanství – viz informace bod 3)

3. následně podáte žádost o vydání cestovního pasu.

 

5) Pokud jste nikdy nevlastnili cestovní pas nebo občanský průkaz:

a) narodili jste se na území České republiky:

1. předložíte český rodný list; (pokud jej nemáte, velvyslanectví Vám jej pomůže získat, nebo si jej můžete zajistit i sám, a to prostřednictvím člena Vaši rodiny – rodiče, děti, sourozenci, manžel/manželka, registrovaný partner/partnerka. Tito příbuzní mohou rodný list získat přímo v ČR);

2. současně podáte žádosti o vydání osvědčení o státním občanství – viz informace bod 2);

3. následně podáte žádost o vydání cestovního pasu.

 

b) narodili jste se v zahraničí současně jste veden/a v agendovém informačním systému evidence obyvatel:

1. přeložíte český rodný list – viz informace bod 5) a) 1);

2. současně podáte žádost o vydání osvědčení o státním občanství – viz informace bod 3);

3. následně podáte žádost o vydání cestovního pasu.

 

c) narodili jste se v zahraničí a nejste zapsáni v české matrice, tedy ani vedeni v agendovém informačním systému evidence obyvatel:

nejprve je nutné zajistit zápis českého občana narozeného v zahraničí do české matriky. Informace o postupu při zápisu naleznete zde

 

Má-li být v novém cestovním pasu uvedeno jiné jméno či příjmení (např. po sňatku):

Je třeba předložit:

  • 1 fotografii (náležitosti fotografie viz výše),
  • platný doklad totožnosti,
  • doklad o změně jména vystavený v ČR (např. český oddací list, rodný list při změně jména apod.).

Pozn.:

1) Pokud nemáte platný doklad totožnosti (např. po svatbě, kdy byla oddávající matrikou odstřižena část občanského průkazu), je třeba předložit i platné osvědčení o českém státním občanství (viz výše).

2) Pokud nemáte po sňatku vystaven český oddací list, je třeba nejprve požádat o tento doklad a teprve následně lze podat žádost o nový cestovní pas (žadatel se musí v tomto případě dostavit na velvyslanectví vícekrát).

 

Informace k platnosti cestovního pasu po změně příjmení uzavřením sňatku:

Platnost cestovního dokladu po uzavření sňatku je stanovena na dobu 3 měsíců. Tyto informace naleznete na webu Ministerstva vnitra ČR, do jehož působnosti tato agenda spadá.

 

Převzetí vyhotoveného pasu

Jakmile bude Váš cestovní pas vyroben, vyzveme Vás k jeho převzetí. Osoby starší 15 let si pas vyzvedávají osobně (tj. rodič, který byl přítomen při podání žádosti, již nemusí přijít). Cestovní pas lze vydat pouze žadateli, který prokáže svou totožnost (tj. buď svým starým pasem, občanským průkazem nebo svým rodným listem a osvědčením o státním občanství ČR, na jehož základě byla žádost přijata).

 

Vrácení původního pasu

Podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, je držitel cestovního dokladu, tj. i cestovního pasu, povinen odevzdat bez zbytečného odkladu (tedy např. po zajištění přenesení platných pobytových povolení do nového cestovního dokladu) neplatný cestovní doklad orgánu příslušnému k jeho vydání nebo jiným orgánům uvedeným v tomto ustanovení. Pokud občan odmítne vrátit neplatný cestovní pas, lze ho zadržet podle § 32 odst. 4 zákona č. 329/1999 Sb. a stíhat takové jednání jako přestupek podle §42b písm. g) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění zákona č. 62/2002 Sb. Pokud byste ve věci vydání cestovní pasu potřebovali jakoukoli informaci, obraťte se na náš úřad, a to buď telefonicky nebo písemně.