česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Omezení možnosti pohybu v Malajsii proti šíření Covid

Od 13. ledna do 4. března 2021 platí v celé Malajsii zákaz cest překračujících hranice členských států. Dále ve státech Penang, Selangor, Kuala Lumpur a Johor platí přísná omezení pohybu (s několika málo výjimkami, stanovenými Opatřením na omezení pohybu - MCO).
Ve státech Putrajaya, Labuan, Melaka,  Sabah, Pahang, Perak, Negri Sembilan, Kedah, Terengganu, Kelantan a Sarawak platí mírnější opatření CMCO. 
Ve státu Perlis platí nejmírnější soubor opatření RMCO.
Veškerá činnost je podmíněna striktním dodržováním operačních a provozních pravidel (SOP). Státní hranice země jsou uzavřeny. 

Nejpřísnější Opatření pro kontrolu pohybu (Movement Control Order – MCO) platí od půlnoci 13. 01. 2021 a s výjimkou cest za nezbytnými nákupy stanovuje zákaz vycházení (lockdown). Povoleny jsou pouze individuální rekreační a sportovní aktivity. S výjimkou pěti hospodářských odvětví (výroba, výstavba, služby, obchod a zemědělská činnost) je zakázána jakákoliv další činnost. V povolených odvětvích smí působit na jednom pracovišti maximálně 30 procent zaměstnanců. Provoz státních úřadů a komerčních společností je dále omezen nařízením práce z domova.

Mírnější Opatření na podmíněné omezení pohybu (CMCO) neumožňuje konání společenské akce, jako jsou svatby, svatební hostiny, konference, náboženská procesí, setkání, semináře, kurzy a skupinové sportovní aktivity. Náboženské aktivity jsou povoleny pouze s minimálním počtem účastníků stanoveným v SOP k zajištění fyzického odstupu. 

Nejmírnější Opatření na omezení pohybu pro obnovu (RMCO) omezuje pouze hromadné náboženské aktivity a umožňuje ostatní aktivity při dodržení SOP.

Malajsijské státní hranice jsou uzavřeny. Zakázány jsou cesty Malajsijců do zahraničí i cizinců do Malajsie. Osoby, které získají k přicestování výjimku od malajsijského imigračního úřadu, musí absolvovat 7 denní karanténu v dedikovaném zvláštním ubytovacím zařízení. Registrace k získání souhlasu se provádí na webu safetravel.myeg.com.my, kde se současně hradí náklady na testování a pobyt v karanténě (celková částka převyšuje 5000 MYR). 

Komerční letecké spojení stále funguje, létají linky společností Qatar Airways, KLM a Turkish Airways.

V případě závažných problémů kontaktujte nouzovou linku.  

Následuje doporučení MZV ČR k cestování v souvislosti se šířením koronaviru ve světě:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

Potřebné informace pro případ potřeby testování na COVID-19 v Malajsii:

Možnosti testování na COVID-19 v Malajsii (DOCX, 19 KB)