česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Omezení možnosti pohybu v Malajsii proti šíření Covid

V současné době je v Malajsii do 31. prosince 2020 platné Opatření na omezení pohybu pro obnovu (RMCO). Veškerá činnost je podmíněna striktním dodržováním operačních a provozních pravidel (SOP). Hranice země zůstávají nadále uzavřeny. Ve většině Malajsie, včetně hlavního města Kuala Lumpur, platí navíc zpřísněná opatření (CMCO).

Zpřísněné Podmínečné opatření pro kontrolu pohybu (CMCO), které bylo vyhlášeno na období od 14. 10. do 09. 12. 2020platí téměř ve všech státech (CMCO neplatí pouze ve státech Perlis, Pahang, Kelantan a Sarawak). Z a do daných států není možné cestovat ani překračovat hranice distriktů uvnitř těchto oblastí. Jsou uzavřeny všechny vzdělávací instituce, restaurace (s výjimkou "drive-through, take-away a home delivery"), veřejné parky a náboženské budovy. Dále jsou  zakázány sportovní, kulturní a společenské akce včetně svateb. Provoz prodejen potravin, čerpacích stanic a veřejné dopravy (autobusy, taxi) je omezen.

Ve zbylých čtyřech státech Malajsie (minimálně do 31. 12. 2020) je dále aplikováno Opatření na omezení pohybu pro obnovu (RMCO). Opatření umožňuje společenské, ekonomické a další činnosti, které jsou však podmíněny striktním dodržováním SOP (operačních a provozních pravidel), tedy zachovávání bezpečného společenského odstupu, hygienizací prostředí a mytí rukou, na druhou stranu je zakázán provoz noční klubů, barů, masáží a masových shromáždění apod. 

Nadále jsou uzavřeny malajsijské hranice. Zakázány jsou nadále cesty Malajsijců do zahraničí i cizinců do Malajsie. Osoby, které získají k přicestování výjimku od malajského imigračního úřadu, musí absolvovat 14 denní karanténu v dedikovaném zvláštním ubytovacím zařízení a uhradit minimálně 4700 MYR.

Komerční letecké spojení stále funguje, létají linky společností Qatar Airways, British Airways, KLM a Turkish Airways.

V případě závažných problémů kontaktujte nouzovou linku.  

Následuje doporučení MZV ČR k cestování v souvislosti se šířením koronaviru ve světě:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

Potřebné informace pro případ potřeby testování na COVID-19 v Malajsii:

Možnosti testování na COVID-19 v Malajsii (DOCX, 19 KB)